Prezydent Nawrocki: Polskę trzeba kochać jak kebab z mieszanym
Prezydent Karol Nawrocki objął w czwartek honorowym patronatem Kongres Przyszłości Narodowej. Zapytany przez jednego z uczestników kongresu, czy "patriotyzm powinien się opierać na emocjach, czy bardziej na faktach", odpowiedział, że "emocje są potrzebne, żeby kochać Polskę, żeby się w niej zakochać, ale faktów nie da się pominąć". - To taki kebab z mieszanym. Potrzebne są emocje, ale liczą się też fakty - dodał.
2025-10-16, 15:38
Prezydent do Rady Młodzieży: oczekuję, że wasze dyskusje zakończą się projektami ustaw
Prezydent Karol Nawrocki powołał w czwartek Radę Młodzieży przy Prezydencie RP. Podkreślił, że będzie się wsłuchiwał w jej głos i oczekuje, że jej dyskusje zakończą się realnymi projektami ustaw. - Chcę w Radzie Młodzieży ludzi wolnych i ludzi pozytywnie zuchwałych, reprezentujących różne środowiska polityczne, od środowisk konserwatywnych przez liberalne, od prawicy do lewicy. I o to was bardzo proszę, abyście jako radni przy prezydencie RP nigdy (...) nie przestali marzyć - mówił prezydent podczas Kongresu Przyszłości Narodowej w Łodzi.
Podkreślił, że będzie się wsłuchiwał w głos Rady, ale oczekuje, że jej dyskusje zakończą się "realnymi projektami ustaw". - Od was wszystkich oczekuję tego, aby wasze dyskusje kończyły się realnymi projektami ustaw, które sprawią, że polska młodzież będzie najlepiej zagospodarowaną częścią społeczeństwa w całej Europie - powiedział prezydent.
"To taki kebab z mieszanym"
Podczas kongresu odbyła się także debata "Nowoczesna edukacja historyczna jako element kształtujący patriotyzm młodych pokoleń Polaków", w której prezydent odpowiadał na pytania uczniów. Zapytany przez jednego z nich, czy patriotyzm powinien opierać się na emocjach, czy bardziej na faktach, Nawrocki odpowiedział, że to "pytanie zero-jedynkowe", a on nie może udzielić jednoznacznej odpowiedzi.
- Jak miałbym wybrać zero-jedynkowo to patriotyzm jako, że jest miłością do ojczyzny powinien opierać się na emocjach. Powinien wypływać z tego, że się zakochaliśmy w Polsce, w tym jaka jest, jaką przeszła drogę. Jakie są w niej wartości, bo przecież kochamy nie ze względu na fakty, tylko ze względu na emocje - powiedział Nawrocki.
- Natomiast bez faktów nie zbudujemy też odpowiedzialności za te emocje (...). Wiem, że to jest taka odpowiedź, której nie lubi młodzież, czyli tak, że kebab z mieszanym, tak coś takiego - dodał prezydent.
Nawrocki już w trakcie kampanii wyborczej mówił, że jeżeli zostanie wybrany na prezydenta, będzie przy nim działała rada do spraw młodzieży. "Nie możemy budować świata i Polski bez słuchania młodzieży" - wskazał w styczniu. Zaznaczył wtedy, że z młodzieżą trzeba być w stałym dialogu, bo to ona ma wiele do powiedzenia w kwestii nowych technologii.
- Karol Nawrocki uczcił 47. rocznicę wyboru Jana Pawła II. "Polak, który zmienił świat"
- Nawrocki uderza w "koalicję 15 października". "Dwa lata temu dużo obiecano"
- Łukaszenka uderza w Nawrockiego. "Jest całkowicie opętany"
Źródła: PAP/tulodz.pl/mg