Wyjątkowe obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą
Dzień został ustanowiony z inicjatywy Senatu i ma przypominać Polakom w kraju o blisko 20 milionach naszych rodaków mieszkających poza Polską i umacniać poczucie polskiej wspólnoty narodowej.
2011-05-02, 04:00
Posłuchaj
2 maja już po raz dziesiąty będziemy obchodzić Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Polska ma wobec Polonii i Polaków za granicą konstytucyjne zobowiązania, a Senat, jako opiekun naszej diaspory, koncentruje się na pomocy Polakom żyjącym poza granicami w zachowaniu ich związków z macierzą. Ustanowienie Dnia Polonii i Polaków za Granicą w obecnym kształcie było realizacją apelu II Zjazdu Polonii, który odbył się w Pułtusku w 2001 r.
W imieniu Senatu opiekę nad polską diasporą sprawuje marszałek Senatu oraz Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za granicą. Ta opieka ma także wymiar finansowy. Realizowana jest za pośrednictwem polskich organizacji pozarządowych. Od 1990 r. do 2010 r. na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą Senat skierował blisko 775 mln zł. Obecnie na ten cel Senat otrzymuje rocznie 75 mln zł. Od kilku lat marszałek Senatu wraz z parlamentarzystami obchodzi Dzień Polonii poza granicami kraju - tam, gdzie znajdują się duże skupiska naszych rodaków. Takie obchody odbyły się do tej pory: na Łotwie, w Grecji, Petersburgu, Kanadzie.
Jubileuszowy, 10. Dzień Polonii i Polaków za Granicą marszałek Senatu Bogdan Borusewicz wraz z senatorami, posłami oraz przedstawicielami organizacji polonijnych spędzi z Polakami na Ukrainie. Tegoroczne obchody święta odbędą się wyjątkowo, ze względu na uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II, 6-7 maja 2011 r. w Winnicy i Berdyczowie. W obwodzie winnickim, żytomierskim i chmielnickim ok. 450 tys. osób deklaruje polskie pochodzenie.
REKLAMA
rr
REKLAMA