Przełom w Brukseli. Zgoda na ochronę rolników w umowie z Mercosurem

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej zgodzili się na wprowadzenie mechanizmów zapewniających większą ochronę rolników w umowie handlowej z Mercosurem, czyli Argentyną, Brazylią, Urugwajem i Paragwajem. W ten sposób dyplomaci zmienili ustalenia negocjatorów Parlamentu Europejskiego i cypryjskiej prezydencji. Teraz przed czeka ich dyskusja i decyzja w sprawie zatwierdzenia całego porozmienia.

Beata Płomecka

Beata Płomecka

2026-01-09, 11:53

Przełom w Brukseli. Zgoda na ochronę rolników w umowie z Mercosurem
Jest zgoda w UE na większą ochronę rolników w umowie z Mercosurem. Foto: THOMAS SAMSON/AFP/East News

Umowa UE-Mercosur. Będzie bezpiecznik

Większa ochrona oznacza, że obniżony został uruchomienia tak zwanych klauzul bezpieczeństwa, łącznie z nakładaniem ceł na żywność z czterech krajów Ameryki Łacińskiej.

Dojdzie do tego jeśli nastąpi pięcioprocentowy, a nie ośmioprocentowy wzrost importu i taki sam spadek cen na unijnym rynku. Stanowi to zresztą przywrócenie postulatu polskich europosłów - Krzysztofa Hetmana i Dariusza Jońskiego. Klauzule będą uruchamiane nawet jeśli poprosi o to jeden kraj, a nie, jak wcześniej proponowano - grupa państw.

Wzrost importu taniej żywności z krajów Ameryki Łacińskiej wywołuje największe obawy europejskich, w tym polskich, rolników, którzy sprzeciwiają się umowie. 

Czytaj także:

Niższe ceny i miliardy w nowym budżecie

Dodatkowo w ostatnich dniach Komisja Europejska zaproponowała działania obniżające ceny nawozów, a także wsparcie finansowe dla rolników w nowym unijnym budżecie.

45 miliardów euro ma być dostępnych szybciej i łatwiej już od 2028 roku. A ponadto jest obietnica, że 10 procent ze wspólnej puli na politykę spójności i rolnictwo ma być zarezerwowanych na inwestycje na obszarach wiejskich. 

Źródło: Polskie Radio/ms

Polecane

Wróć do strony głównej