Polska pomoc społeczna poniżej minimum egzystencji
Polska pomoc finansowa dla biednych rodzin jest niższa niż minimum egzystencjalne policzone przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych.
2011-05-11, 07:50
Pomoc przyznawana najbiedniejszym rodzinom jest niewystarczająca, pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Część z nich nie ma do niej dostępu, bo przekracza kryterium dochodowe mimo że i tak żyje na granicy ubóstwa. Kryterium dochodowe to limit dochodu na osobę w rodzinie, przy którym dostaje się pomoc.
Dochodzi do kuriozalnej sytuacji. Rodziny, które mają tylko tyle, aby ledwo przeżyć - zapłacić za jedzenie i mieszkanie, nie mogą otrzymać świadczeń z pomocy społecznej.
"Dziennik Gazeta Prawna" powołuje się na podane przez Instytut Pracy i Spraw Socjalnych minimum egzystencji za 2010 rok. Jego wartość dla rodzin, niezależnie od liczby wychowywanych dzieci, jest bowiem wyższa niż kryterium dochodowe wynoszące 351 złotych w przeliczeniu na członka rodziny.
Zdaniem ekspertów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej" - rząd powinien podnieść kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń, które jest od 2006 roku zamrożone, oraz zmienić obecny system jego weryfikacji. Z kolei gminy, aby nie zostawiać bez pomocy osób, które w niewielkim stopniu przekraczają kryterium dochodowe, przyznają więcej specjalnych zasiłków celowych.
REKLAMA
REKLAMA