Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie. "Najcięższe ataki od początku wojny"
Iran przeprowadził trzygodzinny atak na Izrael, uderzając w główne miasta, m.in. Tel Awiw. Gwardia rewolucyjna podała, że było to "najintensywniejsze i najcięższe" uderzenie od począku tej wojny.
2026-03-11, 06:54
Atak na izraelskie miasta. "Najintensywniejszy"
Izraelczycy odnotowali nową falę pocisków zmierzających z Iranu i aktywowali systemy obrony przeciwlotniczej - podała agencja AFP. Jak zauważono,do tych uderzeń doszło po tym, jak przez trzy godziny siły irańskie ostrzeliwały izraelskie miasta. Teheran wycelował rakiety w Tel Awiw, Hajfę oraz zachodnią część Jerozolimy, kontrolowaną w pełni przez Izrael.
Według irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej atak ten był "najcięższym i najintensywniejszym" od momentu wybuchu wojny - podaje AFP, powołując się na rozpowszechniane przez państwowe media oświadczenie Gwardii.
Najcięższe ciosy od wybuchu konfliktu przyjął też Iran - zauważa agencja Reuters, która cytuje rzecznika sił zbrojnych tego kraju, zapowiadającego odpowiedź na izraelsko-amerykańskie ataki na dzielnice mieszkalne.
Skutki ataku powietrznego na Teheran (Źródło: Reuters) Władze odradzają protesty. "Potraktujemy jak wroga"
Abolfazl Szekarczi wezwał też kraje regionu oraz muzułmanów, by wskazali Teheranowi "kryjówki amerykańsko-syjonistyczne", co ma pozwolić na precyzyjniejsze i silniejsze ataki Iranu, przy jednoczesnej minimalizacji szkód dla cywilów. Zdaniem rzecznika, cywile wykorzystywani są jako "żywe tarcze".
Szef irańskiej policji Ahmad-Reza Radan przestrzegł z kolei przed protestami w kraju. - Każdy, kto wyjdzie na ulice na prośbę wroga, nie będzie już postrzegany jako protestujący, lecz jako wróg i potraktujemy go tak, jak traktujemy wroga - oświadczył.
Przestrzegł, że siły bezpieczeństwa są gotowe i trzymają palec na spuście. - Poświęcimy nasze życie dla naszego kraju i ludzi – zakończył Radan patetycznie podniesionym głosem.
- Iran minuje cieśninę Ormuz? Trump: poniosą konsekwencje na niespotykanym poziomie
- Gigantyczny błąd USA i Izraela? "Ogłosili nierealne cele"
- Zełenski wysyła ekspertów od Shahedów na Bliski Wschód. W zamian chce pocisków
Źródło: AFP/Reuters/PAP