Kolejna żółta kartka UE dla Polski
Polska została upomniana przez Komisję Europejską za ignorowanie unijnego prawa. W sumie na celowniku Brukseli znalazły się 24 kraje.
2011-05-19, 14:30
Posłuchaj
Komisja Europejska wytknęła Polsce brak pełnego wdrożenia dyrektywy o wymogach kapitałowych i wynagrodzeniach w instytucjach finansowych. Dotyczą one bezpieczeństwa banków i bonusów dla kadry kierowniczej. Termin przyjęcia tych przepisów minął 1 stycznia.
Rząd ma teraz dwa miesiące na przysłanie wyjaśnień. Jeśli tego nie zrobi, bądź Bruksela uzna, że są niewystarczające, sprawa w ostateczności trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.
Kolejne ostrzeżeni, które KE wysłała w czwartek do Warszawy dotyczy przepisów kolejowych. Bruksela zarzuca Polsce niewłaściwe wdrożenie dyrektywy o bezpieczeństwie na kolei. Miała to zrobić do 24 grudnia zeszłego roku. W tym przypadku Warszawa także ma dwa miesiące na wywiązanie się ze wszystkich zobowiązań. Jeśli tego nie zrobi, KE skieruje sprawę do unijnego trybunału.
IAR/tk
REKLAMA
REKLAMA