Całodobowa warta przy tablicy "Arbeit Macht Frei"

Uzbrojona ochrona pilnowała napisu "Arbeit Macht Frei" przez 24 godziny na dobę - ujawnia "Dziennik Polski".

2011-06-04, 07:13

Całodobowa warta przy tablicy "Arbeit Macht Frei"

W Sułkowicach, na uboczu położony jest zakład, w którym na przełomie stycznia i lutego w tajemnicy pracowano nad przywróceniem pierwotnego stanu napisowi "Arbeit Macht Frei", pochodzącemu znad więziennej bramy prowadzącej do Muzeum Auschwitz-Birkenau.


Sułkowice znane są z kilkusetletnich tradycji kowalskich, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu kowalstwem wręcz stały.


Kowal i współwłaściciel zakładu metaloplastyki Edward Garbień o pracy nad ratowaniem napisu, który zna cały świat mówi, że była największym wyzwaniem, z jakim przyszło mu się dotąd zmierzyć. Nie z powodu wielkości, ale wartości historycznej.
Szyld trafił do sułkowickiej fabryki w takim stanie, w jakim odzyskała go policja. Był pocięty. Praca nad nim wymagała większej niż inne precyzji. Każdy krok musiał zostać wcześniej przeanalizowany, bowiem pomyłka byłaby nieodwracalna. Nieraz debaty trwały godzinami.


O tym, że przedsięwzięcie trzymano w tajemnicy zadecydowała chęć pracy w spokoju, ale również względy bezpieczeństwa. Przy pracy, oprócz rzemieślników, stale obecnych było dwóch pracowników muzeum oraz ochroniarze wyposażeni w broń palną, którzy pilnowali napisu przez 24 godziny na dobę. Strzegł go także system kamer.
Wiadomo już, że odrestaurowana część nie wróci nad bramę obozu. Przetrwać w tym stanie dla potomnych może tylko w gablocie wypełnionej mieszanką gazów, które zabezpieczą napis przed powstawaniem ognisk korozji - mówi "Dziennikowi Polskiemu" kowal biorący udział w renowacji.

REKLAMA

rr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej