Skłodowska-Curie ozdobiła stołeczne Nowolipie

Kilkunastometrowej wysokości mural ku czci polskiej noblistki powstał na budynku przy ul. Nowolipie 11 w Warszawie. Skłodowska mieszkała tam w czasach młodości.

2011-06-07, 19:48

Skłodowska-Curie ozdobiła stołeczne Nowolipie

Posłuchaj

Paweł Kozłowski, autor muralu: w sztuce najważniejsze jest to, jak wtapia się w otoczenie
+
Dodaj do playlisty

Według Pawła Kozłowskiego, który wykonał grafikę, w pewnym momencie Skłodowska "stała się swoją pracą". To zainspirowało go do stworzenia projektu.

- Była tak napromieniowana, że prawdopodobnie sama mogłaby być obiektem badań. To było też inspiracją dla mojej pracy, bo często jest tak w sztuce i w nauce, że twórca w pewien sposób staje się tym, co tworzy  - stwierdził Kozłowski, który pracuje pod pseudonimem artystycznym Swanski.

Zapytany o dokładne przesłanie grafiki wykręcił się jednak od odpowiedzi i powiedział, że każdy może zinterpretować ją sam.   

- W sztuce miejskiej jednym z ciekawszych elementów jest to, jak się wtapia w środowisko, w otoczenie, w architekturę. Czasem  przychodzą ludzie oburzeni mówiąc: co to jest, co to ma być, przecież ten budynek dopiero co jest wyremontowany – mówił podczas odsłonięcia pracy.

REKLAMA

Mieszkańcy stołecznego Muranowa nie narzekają jednak na sztukę Kozłowskiego.

- Bardzo mi się podoba. Będziemy się wyróżniać – komentuje jeden z nich. - Jestem za tym, żeby ozdabiać tak budynki. Teraz jest zupełnie inaczej – dodaje inna mieszkanka.

Grafika jest częścią większego projektu upamiętniającego Skłodowską Curie – "Urodziłam się w Warszawie". Noblistka, zanim przeniosła się do Paryża, żyła i pracowała w stolicy przez prawie 24 lata. Mural Swanskiego powstał dokładnie w miejscu, gdzie przed wojną znajdowało się mieszkanie rodziny Skłodowskich.

Andrzej Mańkowski z biura promocji miasta zapowiedział, że warszawiacy i turyści będą mogli dowiedzieć się o życiu noblistki ze specjalnych tablic i obejrzeć różne artystyczne instalacje.

REKLAMA

- Wytyczamy szlak miejsc związanych z osobą Skłodowskiej – mówi  i dodaje, że w każdym z tych punktów zostanie ustawiona pamiątkowa tabliczka, a także powstanie czasowa instalacja.

Projekt muralu zrealizowano we współpracy z urzędem miasta Warszawy i muzeum Marii Skłodowskiej-Curie. Nie jest to jedyne gigantyczne malowidło poświęcone noblistce. Pierwsza tego typu praca, zapowiadająca obecny Rok Marii Skłodowskiej-Curie powstał w grudniu 2010 r. na budynku przy ul. Lipowej niedaleko Biblioteki UW. W maju stołeczny artysta Aqualoopa, czyli Igor Chołda, namalował mural przy wyjściu ze stacji metra Centrum.

''

IAR / PAP, wit

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej