John McCain: Polska powinna być w Libii
- Byłbym za tym, aby Polska bardziej zaangażowała się w Libii - powiedział IAR amerykański senator i były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych John McCain.
2011-06-11, 13:50
Posłuchaj
Jest on specjalnym gościem trwającego we Wrocławiu spotkania pod nazwą Global Foum.
Senator McCain był pytany przez reportera IAR o kwestię ewentualnego udziału Polski w operacji NATO w Libii. - Szanuję decyzję polskiego rządu, by nie angażować się w Libii. Oczywiście byłbym za tym, aby Polska bardziej zaangażowała się w Libii. Równocześnie jednak chcę wyrazić wdzięczność za naszą współpracę w tak wielu innych miejscach, zwłaszcza w Afganistanie, gdzie Polska ma swój znaczący wkład. Mam nadzieję, że w przyszłości, kiedy wszyscy będziemy już mogli działać zespołowo i bardziej efektywnie, będziemy tak właśnie działać - powiedział senator McCain w rozmowie z IAR.
John McCain jest kolejnym amerykańskim politykiem, który namawia Polskę do zaangażowania militarnego w operację w Libii. Według nieoficjalnych informacji Polskiego Radia, podczas niedawnej wizyty w Warszawie prezydent Barack Obama miał przekonywać do tego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Z kolei w czwartek w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw NATO amerykański sekretarz obrony Robert Gates miał sugerować, że Polska i Niemcy mogłyby przystąpić do operacji NATO.
Były kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych John McCain jest głównym gościem drugiego i ostatniego zarazem dnia Wrocław Global Forum. W przemówieniu, które otworzyło Forum, McCain mówił nie tylko o Polsce, ale przede wszystkim o krajach arabskich walczących o demokrację, takich jak Egipt, Tunezja czy Libia.
- To, co dzieje się w Egipcie będzie miało ogromny wpływ na to, co dzieje się w innym krajach. Jeśli uda się w Egipcie, to uda się także gdzie indziej. Byłem ostatnio w Egipcie. Nie dzieje się tam tak, jak byśmy tego oczekiwali. Ale jestem dobrej myśli - mówił republikański kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych w wyborach z 2008 r.
Głównymi tematami forum są stosunki Europy z USA, Partnerstwo Wschodnie, miejsce Europy Środkowej w światowej gospodarce, a także przyszłość Białorusi oraz rewolucje w Afryce Północnej.
W sobotę były prezydent Aleksander Kwaśniewski ma uczestniczyć w panelu poświęconym partnerstwu transatlantyckiemu. Odbędzie się też dyskusja o polskiej prezydencji z udziałem eurodeputowanej, prof. Danuty Huebner (PO) oraz panel o europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony.
Amerykański ambasador w Polsce Lee Feinstein mówi w rozmowie z Polskim Radiem, że McCain bardzo chciał przyjechać do Polski. Feinstein podkreśla również, że Polska wiele zawdzięcza McCainowi. - Senator McCain zrobił wiele dla rozszerzenia NATO i członkostwa Polski w Sojuszu. Senator McCain jest moim przyjacielem, mimo, że jesteśmy po przeciwnych stronach w polityce, a to też jest istotny znak. Senator chciał przyjechać do Wrocławia, by być częścią tej ważnej dyskusji. To działa w obie strony, bo Polska zapewne docenia wkład senatora przez te wszystkie lata, a senator docenia z kolei wkład Polski w działania NATO - wyjaśnia ambasador.
REKLAMA
Podczas spotkania polityków i intelektualistów z całego świata omawiane są najważniejsze problemy polityczne i gospodarcze. Spotkanie organizują wspólnie władze Wrocławia oraz amerykańska Atlantic Council. W piątek wieczorem senator John McCain odebrał Nagrodę Wolności przyznawaną przez organizatorów wrocławskiego spotkania. Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski, ambasador Lee Feinstein, Adam Michnik i Helena Łuczywo z „Gazety Wyborczej“ oraz białoruscy opozycjoniści.
rr
REKLAMA