"Darmowi robotnicy zmieniają otoczenie"

- Mikroorganizmy od miliardów lat pracują na naszą korzyść i nie wystawiły ani jednej faktury - mówi Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia Ekosystem Dziedzictwo Natury.

2011-07-16, 00:30

"Darmowi robotnicy zmieniają otoczenie"
Stanisław Kolbusz. Foto: fot. PR

Posłuchaj

Stanisław Kolbusz w "Sygnałach Dnia" Jedynki
+
Dodaj do playlisty

- To mikroorganizmy nas udomowiły, a nie my je. Trzeba im nie przeszkadzać w ich pożytecznej pracy. Dzięki mikrobiologi, czyli probiotechnologii możemy korzystać z dobrodziejstw natury- przekonuje gość "Sygnałów Dnia" Jedynki.

Stanisław Kolbusz, prezes Stowarzyszenia Ekosystem Dziedzictwo Natury zwraca uwagę, że pożyteczna mikroflora od około czterech miliardów lat sprzyja kształtowaniu ładu i harmonii na Ziemi. I daje przykład Czarnobyla, gdzie przywrócenie życia po awarii elektrowni atomowej i skażeniu promieniotwórczym było możliwe dzięki mikroflorze.

Niestety ludzkość uwierzyła, że naturę zastąpi chemia. Dlatego lawinowo zwiększa się liczba alergików. - Dziewięcioro na dziesięcioro dzieci ma alergię - podkreśla gość "Sygnałów Dnia".

- A logiki ogniw łańcucha pokarmowego nie można zlekceważyć - dodaje. Trzeba więc szukać skutecznych rozwiązań, aby zaprząc do pracy pożyteczne mikroorganizmy, tzw. priobiotyki. Choćby są wykorzystywane w oczyszczalniach ścieków. Zresztą lista jest długa.

Prezes nie neguje roli chemii. - Zrobiła wiele dobrego w naszym życiu - przyznaje. Ale trzeba szukać równowagi. Daje przykład. - Szukamy sposobu zmniejszenia dwutlenku węgla w atmosferze, ale najlepszym pochłaniaczem są rośliny - mówi. Więc trzeba zrobić wszystko, aby to rośliny wiązały dwutlenek węgla.

Jest coraz więcej rolników, którzy nie stosują środków chemicznych i prowadzą gospodarstwa ekologiczne. W Polsce jest ich już 20 tysięcy i wcale nie są to małe, przydomowe plantacje.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki mikroorganizmom mamy nasze ulubione potrawy: ser, zsiadłe mleko, kiszoną kapustę, barszcz biały na zakwasie, chleb na zakwasie, przefermentowany ryż do sushi.

Czytaj więcej na stronie Jedynki>>>

Jedynka,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej