Nawałnice spustoszyły pola: liczenie strat
Na Mazowszu powstały pierwsze komisje gminne do szacowania strat w rolnictwie, do których doszło na skutek nawałnic z końca minionego tygodnia.
2011-07-18, 14:19
Posłuchaj
Jak podkreśla rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego Ivetta Biały, ocenianie strat rozpoczęło się tuż po wystąpieniu kataklizmów.
Według wstępnych danych, uszkodzonych zostało około 600 budynków, w tym około 200 mieszkalnych i 400 gospodarczych. Wichura zniszczyła około dziesięciu tysięcy tuneli, w których uprawiane były warzywa, głównie papryka i pomidory.
Największych zniszczeń nawałnice dokonały w powiecie przysuskim, w gminach Rusinów, Gielniów, Klwów i Potworów, w powiecie białobrzeskim, w gminach Radzanów i Stara Błotnica oraz w radomskiej gminie Przytyk.
Zdaniem posła PSL Mirosława Maliszewskiego - prezesa Związku Sadowników Rzeczypospolitej, straty powstały nie tylko na plantacjach warzyw, ale także w sadach, do czego przyczyniły się wcześniejsze intensywne opady.
Pomoc dla rolników
Nawałnice w Mazowieckiem i Łódzkiem zbiegły się prawie w czasie z rozpoczynającym się w poniedziałek, a planowanym wcześniej, czwartym już naborem wniosków o pomoc przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstw poszkodowanych w następstwie klęsk żywiołowych.
Z tego rodzaju wsparcia będą mogli skorzystać również ci rolnicy, którzy ponieśli straty w końcu minionego tygodnia. Wnioski przyjmuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak wyjaśnia Wojciech Czerny z regionalnego, mazowieckiego oddziału Agencji, dziś nie było tam rolników z wnioskami o udzielenie pomocy.
O wsparcie mogą ubiegać się rolnicy, którzy ponieśli straty w określonej wysokości, jednocześnie w uprawach i majątku trwałym. W porównaniu z poprzednimi naborami poszerzony został katalog klęsk wywołujących straty, po wystąpieniu których można starać się o pomoc.
Dotychczas przysługiwała ona rolnikom poszkodowanym w następstwie powodzi i obsunięć ziemi. Obecnie wydłużona lista kataklizmów obejmuje jeszcze: suszę, grad, deszcz nawalny, lawiny, przymrozki wiosenne, huragan, ujemne skutki przezimowania oraz następstwa wyładowań atmosferycznych.
Poszkodowani rolnicy mogą liczyć na wsparcie, wynoszące do 300 tysięcy złotych. Refundacja wynosi do 90% kosztów kwalifikowanych. Wnioski można składać do 29.08.2011 roku.
sm
REKLAMA