Polskie Radio członkiem URTI
Polskie Radio - SA od 1 lipca br. stało się ponownie członkiem Międzynarodowej Unii Radiowej i Telewizyjnej – URTI, skupiającej nadawców radiowych i telewizyjnych.
2011-07-22, 11:44
Inicjatorami powstania URTI (Union Radiophonique et Televisuelle Internationale) w 1949 roku były UNESCO i RdF (obecne Radio France). Mimo atmosfery pierwszych lat powojennych i powszechnie obowiązującej doktryny "zimnej wojny" uznano, że propagowanie zagadnień szeroko rozumianej kultury i edukacji na falach rozgłośni publicznych może przyczynić się do pokojowej egzystencji i współpracy narodów.
Polskie Radio od początku istnienia URTI aktywnie zaangażowane było w jej prace. Do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku znajdowało to przede wszystkim odzwierciedlenie w cyklicznych audycjach popularnonaukowych i edukacyjnych nadawanych na falach I i II Programu PR, sygnowanych przez Międzynarodowy Uniwersytet Radiowy.
Co to jest URTI?
URTI - podobnie jak EBU (Europejska Unia Nadawców) - jest międzynarodową organizacją z siedzibą w Paryżu skupiającą nadawców radiowych i telewizyjnych. Obecnie zrzesza 62 członków z 45 krajów, z czego 22 jednocześnie należy do obu organizacji (w tym Polskie Radio - SA i Telewizja Polska - SA).
Co zyskuje Polskie Radio będąc członkiem URTI?
Unia jest organizatorem corocznego, prestiżowego konkursu International URTI Radio Grand Prix na reportaż lub dokument radiowy. Przez 23 lata jego istnienia polscy autorzy odnosili w nim sukcesy m.in. w 2010 roku finalistą był reportaż „Szlaufy – postscriptum” Hanny Bogoryi-Zakrzewskiej i Tomasza Perkowskiego.
REKLAMA
Polskie Radio dzięki uczestnictwu w organizacji otrzyma nie tylko szeroki dostęp do materiałów przygotowywanych przez jej członków, ale także przedstawiciele narodowego nadawcy wejdą w skład jury radiowego Grand Prix URTI.
Niebawem Polskie Radio uruchomi wewnętrzny dostęp do internetowej platformy URTI - ECT (wymiana – koprodukcja – transmisja) redagowanej w językach angielskim, arabskim i francuskim.
mr
REKLAMA