Oddaj hołd uczestnikom Powstania o godzinie "W"
O godzinie 17 w Warszawie równocześnie odezwą się syreny, a ruch w całym mieście zostanie wstrzymany na minutę.
2011-08-01, 16:30
Posłuchaj
Syreny zabrzmią nie tylko w stolicy. Do hołdu powstańcom dołączy wiele miast i miejscowości w całej Polsce.
Kilka minut przed godziną "W" nad Warszawą pojawi się samolot transportowy Herkules C-130 Sił Powietrznych. Przeleci z Okęcia nad plac Krasińskich i rozrzuci ulotki zachęcające do uczczenia rocznicy powstania.
Natomiast siedem samolotów Iskra z zespołu akrobacyjnego przeleci nad stolicą i wypuści smugi dymu w biało-czerwonych barwach narodowych.
O godz. 17 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach przed Pomnikiem Gloria Victis odbędą się główne uroczystości.
O godz. 19 na Cmentarzu Powstańców na Woli przed pomnikiem Polegli Niepokonani zostanie odprawiona modlitwa ekumenczna, a o godz. 21 na Kopcu Powstania zapłonie ogień pamięci.
Czytaj więcej w raporcie specjalnym Powstanie Warszawskie>>>
REKLAMA
1 sierpnia 1944 roku na rozkaz Komendanta Sił Zbrojnych w Kraju, generała "Bora" Tadeusza Komorowskiego, walkę w okupowanej przez Niemców stolicy, podjęły oddziały Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Bój o wyzwolenie miasta, z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców Warszawy, trwał 63 dni.
Pomimo pierwszych sukcesów powstańców i opanowaniu kilku kluczowych dzielnic, we wrześniu Niemcy zajęli Stare Miasto, Żoliborz, Mokotów i Śródmieście. Wobec wyczerpania amunicji i żywności oraz braku współdziałania ze strony stacjonującej na Pradze Armii Czerwonej, 2 października podpisano akt kapitulacji.
Powstańcy poszli do niewoli. Niemcy deportowali mieszkańców stolicy, kierując część do obozów koncentracyjnych i obozów pracy. Opustoszałe miasto zostało zburzone i spalone.
W czasie powstania zginęło 18 tys. powstańców oraz według różnych źródeł - od 150 do 200 tys. osób cywilnych zostało zabitych, rannych lub uznano je za zaginione. Do niewoli dostało się 15 tys. żołnierzy, w tym 2 tys. kobiet. Według historyków, do dziś nie jest możliwe ustalenie dokładnych danych. Straty niemieckie wyniosły blisko 25 tys. zabitych i rannych.
Historycy są zgodni, że powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.
Powstanie Warszawskie było najdłużej trwającym zrywem mieszkańców wielkiego miasta w okupowanej podczas drugiej wojny światowej, Europie.
IAR,kk
REKLAMA