Co dalej ze Szwajcarią? Wybory parlamentarne
Od 1994 roku wyborcy mogą głosować korespondencyjnie, a tym roku w 4 szwajcarskich kantonach po raz pierwszy mają możliwość oddać głos przez internet.
2011-10-23, 09:35
Posłuchaj
Elektronicznie swój głos mogli oddać jako pierwsi w zeszłym roku Szwajcarzy mieszkający za granicą i wiele osób z tej możliwości skorzystało - mówi Michael Pfleghardt, twórca programu do głosowania internetowego. Dodaje, że Szwajcarzy mieszkający zagranicą od dawna domagali się możliwości głosowania przez internet.
Michael Pfleghardt przyznał, że istnieje pewne ryzyko, związane z zabezpieczaniem danych, gdyż żaden system nie jest stuprocentowo bezpieczny. Oddawane przez internet głosy trafiają na odpowiednio zabezpieczony serwer. Dopiero po zakończeniu wyborów uprawniona do tego osoba może uruchomić liczenie głosów.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Tegoroczne wybory obserwuje w Szwajcarii ośmioosobowa delegacja OBWE. Przyglądają się oni nie tylko przebiegowi głosowania przez internet, lecz także stosowanemu od 17 lat głosowaniu korespondencyjnemu - mówi Marcin Cieślak, polski przedstawiciel grupy OBWE w Szwajcarii. Przygotowywany właśnie raport obserwatorów OBWE na temat wyborów w Szwajcarii ma być gotowy w grudniu.
REKLAMA
Kto ma szanse na zwycięstwo?
Największe szanse na zwycięstwo w niedzielnych wyborach ma liberalno-konserwatywna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP), głosząca hasła wolności gospodarczej, ograniczania imigracji i sprzeciwu wobec zacieśniania związków z Unią Europejską. W poprzednich wyborach w 2007 roku partia uzyskała blisko 29 proc. głosów, to najlepszy wynik ostatnich 90 lat. Obecnie SVP może zdobyć w wyborach ponad 30 procent głosów, na 10 procent mniej głosów może liczyć Socjaldemokratyczna Partia Szwajcarii. Na kolejnych miejscach mogą znaleźć się liberałowie i chadecja.
W tym roku do głosowania uprawionych jest ok. 5,1 mln wyborców w liczącej 7,7 mln ludzi Szwajcarii. Frekwencja wyborcza jest zazwyczaj stosunkowo niska (ok. 48,3 proc.). Wynika to z faktu, że w ramach ustroju demokracji bezpośredniej w ważnych sprawach Szwajcarzy głosują w ogólnonarodowych i regionalnych referendach, urządzanych kilka razy do roku.
gs
REKLAMA