Brazylia konkuruje z Unią Europejską
Wartość brazylijskiego eksportu produktów rolniczych osiągnęła poziom około 50 mld dolarów rocznie, co stawia Brazylię w pozycji poważnego konkurenta dla Unii Europejskiej.
2011-10-28, 15:15
Janusz Rowiński z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej powiedział Polskiemu Radiu, że unijne szanse w rywalizacji na światowym rynku żywnościowym obniża opór Europejczyków wobec produkcji żywności z wykorzystaniem GMO.
O tendencjach dotyczących rolnictwa na rynkach wschodzących mówiono podczas seminarium zorganizowanego w Warszawie przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Z przedstawionych danych wynika, że o ile Unia Europejska zmniejsza dotowanie rolnictwa to w takich krajach jak Brazylia, Chiny, Rosja i Ukraina staje się ono coraz większe.
W krajach tych rosną też nakłady na badania związane z rolnictwem i gospodarką żywnościową.
Prymat w tej dziedzinie należy do Brazylii. Renata Grochowska z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej podkreśla, że nawet w nowej perspektywie finansowej, w propozycji Komisji Europejskiej przeznaczono znacznie mniejsze środki na badania i rozwój, niż obecnie wydawane są na ten cel w Brazylii.
REKLAMA
W Indiach i Chinach tak zwana powierzchnia żywicielska czyli użytków rolnych na jednego mieszkańca jest bardzo mała i wynosi zaledwie 0,1 hektara ziemi. Dla porównania w Polsce jest to pół hektara. Zdaniem Janusza Rowińskiego, kraje te wkrótce będą potrzebowały więcej żywności , co stwarza pewne szanse dla rolnictwa europejskiego. Wiele będzie jednak zależało od Wspólnej Polityki Rolnej, przy czym należy brać pod uwagę Brazylię jako silnego konkurenta.
Obecnie Indie i Chiny podejmują duże wysiłki mające na celu zintensyfikowanie produkcji rolnej. W Chinach zużycie nawozów mineralnych wynosi już 500 kilogramów na jeden hektar, podczas gdy w krajach Unii od 100 do 150 kg. Zdaniem unijnych ekspertów w Państwie Środka zużycie nawozów jest za duże o 25 do 50% i nie przynosi już efektów w postaci zwiększenia wydajności, za to przyczynia się do zanieczyszczenia wód powierzchniowych.
IAR,ab
REKLAMA