Najniżej położone wyspy zatoną jako pierwsze

Porozumienie Małych Krajów Wyspiarskich alarmuje, że jeśli temperatura podniesie się średnio na świecie o 2 stopnie Celsjusza, pod wodą zniknie wszystko, co jest obecnie metr nad poziomem morza.

2011-12-08, 17:47

Najniżej położone wyspy zatoną jako pierwsze
. Foto: (fot. PAP/EPA/NIC BOTHMA)

Posłuchaj

Karl Hood, minister spraw zagranicznych Grenady: protokół z Kioto to więcej niż podpisany dokument
+
Dodaj do playlisty

Przedstawiciele sojuszu podczas kończącego się szczytu klimatycznego w Durbanie przekonują, że najniżej położone wyspy Tuvalu, Malediwy i Kiribati mogą zatonąć jako pierwsze.

Karl Hood minister spraw zagranicznych Grenady, który w Durbanie reprezentuje małe kraje wyspiarskie mówi w rozmowie z IAR, że trwające negocjacje to dla nich walka o przetrwanie. - Protokół z Kioto to więcej niż podpisany dokument. Dzięki niemu utworzono ramy prawne i cele redukcji emisji CO2. Jeśli to stracimy to nadal poziom morza będzie się podnosił i klimat zmieniał. Spójrzcie na Pacyfik, tam są wyspy, które mogą zniknąć pod wodą. Na to nie możemy się zgodzić - alarmuje minister spraw zagranicznych Grenady.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Protokół z Kioto, który nakładał na państwa rozwinięte obowiązek ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, przestaje obowiązywać w za rok. Nie obejmował on nigdy między innymi Chin oraz USA.

Małe kraje wyspiarskie, obawiając się o swoją przyszłość, domagają się od negocjatorów ustalenia górnego limitu 1,5 °C, do którego może wzrosnąć średnia temperatura na świecie. Na te propozycje kraje rozwinięte nie chcą się zgodzić przekonując, że to uderzy w ich gospodarki. Według ONZ, jeśli poziom mórz będzie się dalej podnosił, wyspy Tuvalu do 2050 roku znajdą się w większej części pod wodą.

IAR, sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej