"Dziennikarz nie powinien siedzieć w więzieniu"
Wykreślenie z polskiego kodeksu karnego paragrafu 212 domagali się przed sądeckim sądem dziennikarze ubrani w więzienne pasiaki. Chodzi o zapis,który zezwala skazywać dziennikarza na więzienie.
2011-12-19, 18:21
Posłuchaj
Przed nowosądeckim Sądem Okręgowym nie doszło do ugody między byłym senatorem Tadeuszem Skorupą a dwoma dziennikarzami oskarżonymi o zniesławienie. Jerzy Jurecki z "Tygodnika Podhalańskiego" i Józef Słowik z "Gazety Krakowskiej" ujawnili treść rozmowy senatora z jednym z przedsiębiorców. Senator miał w jej trakcie wymusić od przedsiębiorcy działkę pod wiatrak w zamian za wycofanie jego żony z przetargu.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Skorupa już wcześniej skarżył Jureckiego na drodze cywilnej, ale w czerwcu br. sąd oddalił ten pozew uznając, że dziennikarz ujawniając potajemnie nagrane rozmowy, postąpił zgodnie z prawem prasowym, a ujawnienie całej rozmowy działało na korzyść społeczeństwa oraz potencjalnych wyborców. Teraz, wykorzystując zapis artykułu 212 Kodeksu karnego, Skorupa złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko Jureckiemu i Słowikowi.
W poniedziałek przed budynkiem sądu oskarżeni dziennikarze pojawili się w więziennych strojach, protestując w ten sposób przeciwko artykułowi 212. - Paragraf 212 nie powinien znajdować się w kodeksie karnym, ponieważ w większości krajów europejskich tego typu sprawy rozstrzygają sądy cywilne - powiedział Jurecki i podkreślił, że nie chce czuć się bezkarny. - Każdy, kto czuje się w jakikolwiek sposób pokrzywdzony przez materiał dziennikarski, powinien dochodzić swoich praw na drodze cywilnej - dodał.
Zniesienia odpowiedzialności karnej za zniesławienie domagają się organizatorzy kampanii społecznej "Wykreśl 212 kk". Wśród nich są: Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Izba Wydawców Prasy oraz Stowarzyszenie Gazet Lokalnych.
Zdaniem Adama Bodnara z HFPC ten przepis powoduje wiele negatywnych konsekwencji dla życia społecznego, bo często uderza nie tylko w dziennikarzy, ale także w odpowiedzialnych obywateli, którzy w interesie społecznym ujawnili opinii publicznej nieprawidłowości lub fakty związane z osobami pełniącymi funkcje publiczne.
Art. 212 K.k. mówi o tym, że kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną o działanie, które może ją poniżyć w opinii publicznej lub podważyć zaufanie do niej, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. Jeżeli sprawca dopuszcza się zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.
IAR,PAP,kk
REKLAMA