Nigeria: seria zamachów na świątynie chrześcijan
Zamachy potępił Watykan. Rzecznik Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi nazwał je wyrazem "ślepej i absurdalnej przemocy". Do ich dokonania przyznała się muzułmańska grupa Boko Haram.
2011-12-25, 15:17
Posłuchaj
Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague napisał w oświadczeniu umieszczonym na stronie brytyjskiego MSZ, że były to "tchórzliwe zamachy na rodziny, które zebrały się w pokoju i modlitwie, aby świętować dzień symbolizujący harmonię i dobrą wolę". Hague złożył wyrazy współczucia rodzinom zabitych i rannym.
Niemiecki minister spraw zagranicznych Guido Westerwelle określił ataki jako straszne i tchórzliwe. Francuski prezydent Nicolas Sarkozy wyraził solidarność ze społeczeństwem i władzami Nigerii w ich walce z terroryzmem.
Eksplozje w świątyniach
Silna eksplozja wstrząsnęła rano kościołem katolickim św. Teresy w Madalli - gęsto zaludnionej dzielnicy na peryferiach stolicy Nigerii, Abudży - podała nigeryjska agencja ds. sytuacji kryzysowych (NEMA). Zginęło co najmniej 35, ponad 50 jest rannych. W Abudży zabrakło ambulansów do ewakuowania ich z miejsca ataku.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Do kolejnych eksplozji doszło przy kościołach w miastach Gadaka, Damaturu i Jos. W dwóch zamachach bombowych w mieście Damaturu na północnym wschodzie kraju zginęły dwie osoby.
Kilku mężczyzn chciało rzucić ładunek wybuchowy w ludzi wychodzących z ewangelickiego kościoła w Jos w środkowej części kraju. Zauważył ich jednak policjant, który zaczął do nich strzelać. Napastnicy odpowiedzieli ogniem, zabijając funkcjonariusza.
Do zorganizowania niedzielnych zamachów na kościoły przyznała się radykalna organizacja islamska Boko Haram. Nazwa ta oznacza "zachodnia edukacja to świętokradztwo".
Boko Haram stała za licznymi atakami zorganizowanymi w minionym tygodniu w dwóch północno-wschodnich stanach Nigerii. W zamachach tych i w starciach z siłami bezpieczeństwa, które nastąpiły w czwartek i piątek, zginęło około 100 osób.
Boko Haram bywa określana jako sekta. Brutalnymi metodami, uciekając się do mordów i zamachów, walczy ona o wprowadzenie szariatu we wszystkich 36 stanach Nigerii (szariat obowiązuje w północnych stanach, gdzie mieszka znacznie więcej muzułmanów).
IAR,PAP,kk
REKLAMA