Już dziś zobaczysz meteory z roju Kwadrantydów
Obserwować je będzie można do 12 stycznia. Maksimum aktywności roju, w którym zwykle widać ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, nastąpi w nocy z 3 na 4 stycznia.
2011-12-28, 13:32
Jak mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, najlepsze warunki do obserwacji roju występują w drugiej połowie nocy. Warto podkreślić, że rankiem w obserwacjach nie będzie przeszkadzał już Księżyc, który zajdzie około godziny 3. Od tego momentu warunki do obserwacji będą wręcz idealne - ciemne niebo, radiant wysoko nad horyzontem, a aktywność roju wysoka.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
Wszystkie roje meteorów uzyskują swoją nazwę od łacińskiej nazwy gwiazdozbioru, z którego zdają się wylatywać. I tak np. Perseidy "promieniują" z konstelacji Perseusza, a Leonidy z Lwa. Nie ma jednak gwiazdozbioru Kwadrantu. Na początku XX wieku Międzynarodowa Unia Astronomiczna ustalając nowe granice gwiazdozbiorów usunęła z map konstelację Kwadrantu, rozdzielając ją pomiędzy gwiazdozbiory Wolarza, Herkulesa i Smoka. Jedyną pozostałością po Kwadrancie jest więc aktywny rój meteorów.
PAP,kk
REKLAMA