Łupki "budzą niepokój i wątpliwości". Trafią do komisji
PiS chce, by sprawą przyznawania koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego zajęła się sejmowa komisja gospodarki. We wtorek ABW zatrzymała w tej sprawie siedem osób.
2012-01-12, 18:29
Przewodniczący komisji, Krzysztof Jasiński z PiS podkreślił, że sprawa budzi niepokój i liczne wątpliwości.
We wtorek prokuratura postawiła siedmiu osobom zarzuty dotyczące korupcji przy wydawaniu koncesji. Jest wśród nich wysoki urzędnik Ministerstwa Ochrony Środowiska.
Czytaj więcej o zatrzymaniach >>>
Poseł Jasiński uważa, że trzeba ustalić, czy błędy popełnione przy przyznawianiu koncesji mogą mieć wpływ na czas rozpoczęcia wydobycia gazu łupkowego w Polsce.
REKLAMA
PiS chce stałej komisji ds. energii
Poseł Dawid Jackiewicz przypomniał z kolei o postulacie PiS dotyczącym powołania w Sejmie stałej komisji do spraw energii, surowców energetycznych i bezpieczeństwa energetycznego. Poseł zwrócił uwagę, że obecnie tematy te są rozproszone pomiędzy pięć różnych komisji sejmowych, a niektóre nie są w ogóle poddane kontroli parlamentarnej.
Zdaniem posła PiS, komisja do spraw energii i surowców powinna natychmiast i bezpośrednio uzyskiwać informacje o tym jak wygląda przyznawanie koncesji, jak postępuje proces eksploatacji złóż i czy na pewno nie dochodzi tam do żadnych nieprawidłowości.
REKLAMA
Informacja regulowana
Poseł Piotr Naimski ma nadzieję, że Sejm szybko zajmie się złożonym przez PiS projektem ustawy o wykonywaniu przez Skarb Państwa własności dotyczącej złóż węglowodorów. Projekt został skierowany do konsultacji społecznych.
Według PiS wysokość opłat za użytkowanie górnicze przy realizacji koncesji powinna być regulowana ustawą. Obecnie jest w gestii Ministerstwa Śrowiska, co w opinii posła Naimskiego rodzi pokusy mogące prowadzić do działań korupcyjnych.
Poseł poinformował, że projekt PiS wprowadza obowiązkowe przetargi i reguluje dostęp do informacji geologicznej. Zdaniem Piotra Naimskiego dostęp do tych informacji jest warunkiem umożliwienia przetargu, bo obecnie informacja geologiczna jest monopolizowana przez tego, kto ją wytworzył przez 5 lat.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
REKLAMA
IAR, wit
REKLAMA