Strajk polskiego internetu? Zobacz, kiedy znikną strony

Dziesiątki polskich stron www zostanie wyłączonych. Podczas internetowego strajku przestanie działać m.in. serwis joemonster.org.

2012-01-21, 21:50

Strajk polskiego internetu? Zobacz, kiedy znikną strony
. Foto: sxc.hu

Polskie strony internetowe zostaną wyłączone w poniedziałek. Dotychczas udział w internetowym strajku potwierdziło kilkanaście popularnych blogów i witryn, w tym satyryczny serwis joemonster.org. Nad przyłączeniem się do protestu myślą także twórcy Wikipedii.

Co spowodowało tak ostrą reakcję internautów? Rada Europy w porozumieniu z USA, Australią, Japonią i Szwajcarią przygotowuje umowę broniącą praw autorskich w internecie, nazywaną ACTA. Budzi wśród europejskich internautów gigantyczne kontrowersje.

- ACTA w założeniach ma walczyć z podrabianiem towarów i piractwem. W rzeczywistości sprowadza się do tego, że każdy Twój ruch w internecie będzie śledzony przez dostawcę Twojego internetu oraz rząd, a ewentualne naruszenie (nawet nieświadome) praw autorskich będzie wiązało się z odcięciem dostępu do internetu, oraz karą - tłumaczą inicjatorzy protestu.

Jak dodają, dostawca internetu będzie miał także obowiązek blokować wszelkie strony na których znajdują się materiały naruszające prawa autorskie - w praktyce na domowych komputerach mogą zostać zablokowane m.in. witryny YouTube.com i Wikipedia.

REKLAMA

Kontrowersje budzi nie tylko treść ACTA, ale także sposób, w jaki pracowano nad umową. Przez długi czas prace nad ACTA były poufne, a opinia publiczna poznała jego szczegóły dopiero po przeciekach WikiLeaks. Negocjacje w sprawie aktu zakończyły się w 2010 roku i nie były poprzedzone niemal żadnymi konsultacjami społecznymi.

W Polsce umowa miała być konsultowana między ministerstwami, ale z powodu zamieszania związanego z wyborami, przeszedł niezauważony. Minister spraw zagranicznych ma podpisać ACTA w środę, 26 stycznia.

W ubiegłym tygodniu protest przeciwko cenzurze internetu prowadzili właściciele amerykańskich stron internetowych. Dzięki strajkowi, do którego przyłączyły się m.in. Wikipedia i Google, ze składania restrykcyjnych projektów ustaw w Kongresie wycofali się nawet ich pomysłodawcy.

REKLAMA

 Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

niedlaacta.pl, wit

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej