Natasza Urbańska odsłoniła tablicę ku czci Poli Negri

W Bydgoszczy odsłonięto pamiątkową tablicę na ścianie domu, który Pola Negri kupiła w latach 20. dla swojej matki.

2012-01-28, 19:01

Natasza Urbańska odsłoniła tablicę ku czci Poli Negri
Natasza Urbańska grająca rolę Poli Negri w musicalu "Polita" odsłoniła pamiątkową tablicę na ścianie budynku przy ulicy Zamoyskiego 8 w Bydgoszczy, który gwiazda kina niemego kupiła dla swojej mamy Eleonory Chałupiec. Nataszy Urbańskiej towarzyszył mąż, Janusz Józefowicz.Foto: (fot. PAP/Tytus Żmijewski)

Odsłonięcia dokonała Natasza Urbańska, odtwarzająca postać Poli Negri w musicalu "Polita". Tablica zawisła na ścianie kamienicy przy ul. Zamoyskiego w centrum Bydgoszczy. Dom ten Pola Negri kupiła na początku lat 20. dla swojej matki Eleonory Chałupiec.

- To dla mnie wielki zaszczyt i ogromna przyjemność - mówiła Natasza Urbańska. Po odsłonięciu tablicy w zabytkowym Hotelu Pod Orłem można było posłuchać archiwalnych nagrań Negri, a także prelekcji na temat jej życia.

Zobacz galerię - Dzień na zdjęciach>>>

Pola Negri sama nie zamieszkała w Bydgoszczy, ale często odwiedzała tu matkę, a życie wielkiej gwiazdy stanowiło częsty temat doniesień miejscowej prasy. Aktorka angażowała się także w życie miasta, m.in. wystąpiła z apelem do ówczesnych władz Bydgoszczy o "zrobienie porządku" z posągiem "Łuczniczki" w centrum miasta.

Chodzi o rzeźbę nagiej kobiety z łukiem. Jej autorem był berliński artysta Ferdinand Lepcke, a ufundował ją jeden z radnych. Stanęła w 1910 roku w centrum Bydgoszczy, obok ówczesnego Teatru Miejskiego. Figura wzbudzała swą "nieobyczajnością" oburzenie wielu mieszkańców, a sam posąg nawet zasłaniano, by nie gorszył przechodzącej obok co roku procesji Bożego Ciała. Władze jednak się nie ugięły, a "Łuczniczka" dziś jest jednym z symboli miasta.

(fot.
(fot. PAP/Tytus Żmijewski)



Pola Negri, właśc. Apolonia Chałupiec (1897-1987), była światowej sławy gwiazdą kina niemego. Debiutowała w filmie "Niewolnica zmysłów" (1914). Wystąpiła także w innych polskich filmach: "Żona", "Studenci", "Bestia". Na cześć włoskiej poetki - Ady Negri przyjęła pseudonim artystyczny Pola Negri.

Międzynarodową sławę zyskała po rolach w niemieckich filmach: "Oczy mumii", "Carmen", "Madame du Barry", "Sumurun", reżyserowanych m.in. przez Ernsta Lubitscha. W 1923 wyjechała do Hollywood, gdzie wystąpiła w filmach: "Hiszpańska tancerka", "Zakazany raj", "Hotel Imperial", "Miłość aktorki" i wielu innych. Przypisywano jej romanse z Charlie Chaplinem i Rudolfem Valentino.

sm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej