Niemcy będą sterować tarczą chroniącą Europę

Dowództwo systemu tarczy antyrakietowej będzie zlokalizowane w Niemczech - poinformowali przedstawiciele NATO. Niemcy mają też włączyć do systemu swoje rakiety typu Patriot.

2012-02-02, 17:50

Niemcy będą sterować tarczą chroniącą Europę
. Foto: Wikipedia/Wikipedia/Ajai Shukla

Posłuchaj

Dowództwo systemu tarczy antyrakietowej w Niemczech - korespondencja Wojciecha Szymańskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

System ma być sterowany z bazy lotniczej w Ramstein i ma mieć do dyspozycji niemieckie pociski Patriot. Minister obrony Niemiec Thomas de Maiziere powtórzył, że tarcza nie jest wymierzona w Rosję. Jak mówił ma ona chronić Europę przed atakiem z Bliskiego Wschodu - głównie z Iranu. De Maiziere ponownie zaprosił też Moskwę do współpracy przy tworzeniu tarczy. Jak dotąd to właśnie Rosja jest największym przeciwnikiem systemu.

Pomysł budowy w Europie tarczy antyrakietowej forsował były prezydent Stanów Zjednoczonych Georg Bush. Dla administracji Baracka Obamy projekt ten nie jest już tak istotny. Nie oznacza to jednak, że tarcza nie powstanie. Ma być gotowa do 2020 roku. Jej elementy mają zostać rozmieszone m.in w Polsce, Rumunii, Turcji, Hiszpanii i Holandii.

Nowy amerykański program obrony przeciwrakietowej, ogłoszony przez prezydenta Baracka Obamę we wrześniu 2009 roku, opiera się na okrętach wojennych wyposażonych w system AEGIS, którego elementem są rakiety SM-3. Umożliwia to przemieszczanie systemu z jednego regionu do drugiego. Rakiety SM-3 od lat używane są do ochrony wojsk USA w Europie.

Elementy tarczy w Polsce

Z czasem mają do tego dojść radary rozlokowane w Europie Południowej. Na razie wiadomo, że jeden z nich znajdzie się w Turcji. W dalszej fazie - około 2015 roku - Stany Zjednoczone przewidują umieszczenie lądowej wersji rakiet SM-3 w krajach sojuszniczych w Europie.

REKLAMA

Około 2018 roku elementy projektowanej tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone także w Polsce. Instalacje te mają być ulokowane w bazie w Redzikowie koło Słupska. W Polsce ma też zostać zainstalowany radar naprowadzający.

W połowie grudnia minister obrony Rosji Anatolij Sierdiukow powiedział w wywiadzie dla rządowej "Rossijskiej Gaziety", że uważa, iż z chwilą rozmieszczenia w Polsce amerykańskich antyrakiet SM-3 jej terytorium może stać się źródłem zagrożenia dla strategicznych sił jądrowych Federacji Rosyjskiej.

Projekt budowy tarczy antyrakietowej to zasadniczy punkt sporny między NATO a Rosją, która uważa tarczę za zagrożenie dla swego bezpieczeństwa. NATO zapewnia, że system nie jest wymierzony w Rosję.

W listopadzie roku 2011 prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zagroził, że w wypadku niekorzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji z budową tarczy antyrakietowej USA w Europie odstąpi ona od dalszych kroków w sferze rozbrojenia i kontroli zbrojeń.

REKLAMA

Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

to

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej