Rewitalizacja uratuje polską kolej? Unia pomoże
Komisja Europejska zgodziła się na możliwość finansowania rewitalizacji polskich kolei z unijnych pieniędzy.
2012-04-24, 14:43
Posłuchaj
Zobacz galerię DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
Polskie Linie Kolejowe przygotowały 9 projektów. Są to między innymi prace na odcinkach z Koluszek do Częstochowy i na odcinku Toruń - Bydgoszcz. Jak mówi Adrian Furgalski z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR, na rewitalizacji szybko skorzystają pasażerowie.
- Dla pasażera jest to znacznie lepszy pomysł, niż inwestycje, które bardzo często trwają dziesięć lat. Tak było na przykład z modernizacją linii Warszawa - Gdynia. Z kolei rewitalizacje trwają maksymalnie 2 lata. Po takim czasie prędkość pociągów może się zwiększyć na przykład z 30 do 110 kilometrów na godzinę - mówi ekspert.
Z decyzji Komisji Europejskiej jest także zadowolony Karol Trammer z dwumiesięcznika "Z Biegiem Szyn". Uważa on, że unijne pieniądze powinny być przeznaczone na rewitalizację linii lokalnych, w regionach, gdzie kolej może wygrywać konkurencję z innymi przewoźnikami. Jako przykład wymienia trasę z Białegostoku do Olsztyna. - Rewitalizacja mogłaby doprowadzić do zdecydowanej poprawy komunikacji między tymi miastami - dodaje.
REKLAMA
Pieniądze na rewitalizację polskich kolei pochodzą z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Wartość opracowanych przez Polskie Linie Kolejowe projektów to 2,4 mld złotych.
mr
REKLAMA