"Umorzenie śledztwa ws. Smoleńska nie do zakwestionowania"
Rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk podkreślił, że nie ma instrumentów prawnych, by wznowić śledztwo umorzone przez niezależnego prokuratora.
2012-07-04, 12:14
Jego zdaniem prokurator generalny Andrzej Seremet nie ma podstaw, by kwestionować umorzenie śledztwa ws. organizacji lotów do Smoleńska. - Była to autonomiczna decyzja niezależnego prokuratora. Andrzej Seremet szanuję ją - zaznaczył.
Wyjaśnił, że decyzja prokuratury o umorzeniu śledztwa podlega kontroli sądowej, chyba że - jak w tym przypadku - nie ma nikogo, kto mógłby ją do sądu zaskarżyć (w tej sprawie nikt nie ma statusu pokrzywdzonego).
Zobacz serwis specjalny: SMOLEŃSK 2010>>>
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga 30 czerwca umorzyła śledztwo ws. nieprawidłowości w przygotowywaniu wizyt do Katynia 7 i 10 kwietnia 2010 r. przez cywilnych funkcjonariuszy państwa z braku cech przestępstwa, dopatrzono się jedynie niedociągnięć. Decyzja jest prawomocna.
Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M Antoni Macierewicz nazwał decyzję prokuratury "kuriozalnym wydarzeniem" i "kpiną z praworządności". - Trzeba się zwrócić, co niniejszym czynię, do pana prokuratora generalnego pana Seremeta, żeby objąwszy szczególnym nadzorem to postępowanie, rozważył po jego przeanalizowaniu jego wznowienie - powiedział.
10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot Tu-154M, którym polska delegacja udawała się do Katynia na uroczystości związane z 70. rocznicą zamordowania tam polskich oficerów przez radzieckie NKWD. W katastrofie, do której doszło w pobliżu lotniska Smoleńsk-Północny zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk
REKLAMA