Kuzyn lasera powraca. Maser rewolucją w technice?
Starszy, zapomniany kuzyn popularnego lasera, znów fascynuje naukowców. Brytyjscy naukowcy skonstruowali tzw. maser, który działa znacznie lepiej niż jego poprzednik 60 lat temu.
2012-08-16, 16:20
Posłuchaj
Masery wynaleziono wcześniej niż lasery. Zasada działania jest podobna, tylko w przypadku maserów emitowane jest nie światło, a mikrofale.
Do tej pory masery potrzebowały bardzo silnych magnesów i niskich temperatur. Brytyjscy naukowcy rozwiązali jednak ten problem. - Dotychczasowe masery pracowały w temperaturze około -253 stopni. My, jako pierwsi na świecie, skonstruowaliśmy takie urządzenie, które pracuje w temperaturze pokojowej - mówi wynalazca Mark Oxborrow z Krajowego Laboratorium Fizyki.
Pierwszy maser - akronim od Wzmacnianie Mikrofal poprzez Stymulowanie Emisji Radiacji (Microwafe Amplification by Stimulated Emission of Radiation) - powstał w 1953 roku. Technologia ta była wykorzystywana potem m.in. w pierwszych transmisjach telewizyjnych. Jego twórcy kontynuowali prace, próbując skłonić materiały do wzmocnienia światła widocznego zamiast mikrofal, za co trzech z nich otrzymało w 1964 roku Nagrodę Nobla w fizyce. Tak powstały lasery, które zepchnęły swojego starszego kuzyna do lamusa.
Masery są wykorzystywane do wykrywania sygnałów z kosmosu. Te nowe być może znajdą zastosowanie w medycynie, do prześwietlania ciała i znajdowania nowotworów czy w wojsku, do wykrywania materiałów wybuchowych. Wyniki badań publikuje naukowy tygodnik Nature.
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, BBC, sg
REKLAMA