Wybory na Litwie. Polska mniejszość przekroczy próg?

Wszystko wskazuje na to, że rządzącą prawicę zastąpi lewica. Po raz pierwszy partia polskiej mniejszości, AWPL, ma szansę przekroczyć próg. Jednoczęśnie z wyborami trwa plebiscyt w sprawie energii atomowej.

2012-10-14, 07:14

Wybory na Litwie. Polska mniejszość przekroczy próg?
Trybuna sejmowa w litewskim parlamencie. Foto: Wikipedia/AndreasLT

Posłuchaj

Relacja Agaty Kasprolewicz z Wilna (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Przedwyborcze sondaże wskazują, że obecnie współrządzącą większość konserwatywno-liberalną zastąpią ugrupowania lewicowe. Według sondażu instytutu Spinter Tyrimai, Litewska Partia Socjaldemokratyczna może liczyć na 16,9 proc. głosów, a Partia Pracy na - 15,8 proc. Tymczasem partia konserwatywna Związek Ojczyzny - Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, na której czele stoi premier Andrius Kubilius - według tego sondażu - uzyska - 7,9 proc. głosów, a Ruch Liberałów - 5,8 proc.

Polacy na Litwie

Przedwyborcze sondaże nie wskazują, by wymagany 5-procentowy próg wyborczy przekroczyła Akcja Wyborcza Polaków na Litwie (AWPL). Niemniej jednak obserwatorzy i politolodzy wyrażają przekonanie, że AWPL, po raz pierwszy przekroczy ten próg.

Polacy są największą na Litwie mniejszością narodową. W poprzednich wyborach, w 2008 roku, do sejmu weszło tylko trzech polityków AWPL, którzy zostali wybrani z okręgów jednomandatowych. Do poszerzenia tej reprezentacji o listę krajową zabrakło 0,21 procent głosów.

Referendum o atomie

Równocześnie z wyborami parlamentarnymi na Litwie odbywa się referendum w sprawie budowy siłowni atomowej. Plebiscyt będzie miał charakter konsultacyjny, a więc nie będzie wiążący dla państwa.

REKLAMA

Sala
Sala posiedzeń litewskiego Sejmu, fot. Wikipedia/AndreasLT

Obserwacja OBWE

Niedzielne wybory będzie obserwowało ponad 40 zagranicznych ekspertów i polityków. Wśród obserwatorów będą m.in. przedstawiciele Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a także dziesięciu polskich posłów i senatorów. Przedstawiciele OBWE ostatni raz obserwowali wybory na Litwie w 1996 roku.

Wybory na Litwie odbywają się według ordynacji większościowo-proporcjonalnej. Posłowie są wybierani w okręgach jednomandatowych i z list partyjnych.

REKLAMA

Sejm
Sejm litewski, fot. Wikipedia/Algirdas

Wybory parlamentarne, w których startuje ponad 20 partii, rozpoczęły się o godzinie 6 rano. O 141 mandatów w litewskim Sejmie ubiega się około 2 tys. osób. Lokale wyborcze zamknięte zostaną o godzinie 19.00 czasu polskiego. Uprawnionych do głosowania jest ponad 2,5 mln osób.

Wyniki sondażowych badań exit poll zostaną podane do wiadomości tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Wstępne, cząstkowe wyniki głosowania Główna Komisja Wyborcza opublikuje w niedzielę późnym wieczorem. Wyniki zbliżone do ostatecznych zostaną ogłoszone w poniedziałek w południe.

PAP/IAR/agkm

Galeria: dzień na zdjęciach >>>

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej