Rodzina i przyjaciele pożegnali Jerzego Jarockiego

Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych został pochowany w Alei Zasłużonych Cmentarza Rakowickiego w Krakowie.

2012-10-18, 16:40

Rodzina i przyjaciele pożegnali Jerzego Jarockiego

Posłuchaj

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Urnę z prochami reżysera ponieśli na miejsce pochówku aktor Starego Teatru Jerzy Trela, scenograf tej sceny Jerzy Juk-Kowarski oraz reżyser teatralny i kompozytor Stanisław Radwan. Uroczystości towarzyszyła muzyka ze spektakli Jarockiego.
Żegnając zmarłego, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski powiedział, że Jarocki darzył publiczność szacunkiem do granic możliwości. - Każdy, kto przychodził na spektakle, wiedział, że będzie miał gwarancję jakości, poważnego potraktowania widza w najmniejszym detalu - zaznaczył.
Jerzy Englert, dyrektor Teatru Narodowego powiedział podczas uroczystości, że Jarocki tak "wyreżyserował" swoją śmierć, że nie odchodzi, lecz nas zostawia. - Tylko od nas zależy, czy będzie dalej funkcjonował w nas, bo nieśmiertelność nie polega na tym, co zostawiamy po sobie materialnego, lecz na tym, co przekazujemy następnym - podkreślił.
W imieniu zespołu Narodowego Starego Teatru zmarłego pożegnał Mikołaj Grabowski. - To dzięki jego spektaklom rosła i umacniała się legenda tej sceny. Mistrz Jarocki zawsze już będzie wymieniany jednym tchem obok Swinarskiego i Wajdy, jako twórca, który odmienił jej oblicze, wprowadził nie tylko nowy repertuar, ale także nowe myślenie o sztuce reżyserii - powiedział Grabowski. W imieniu kolegów zmarłego pożegnała Dorota Segda.
- Profesor Jarocki był dla Krakowa człowiekiem niezwykle ważnym - stwierdziła wiceprezydent miasta Magdalena Sroka i podkreśliła, że fakt jego pochówku na Cmentarzu Rakowickim podkreśla związki reżysera z Krakowem.
Jerzy Jarocki zmarł 10 października w Warszawie. Miał 83 lata. Od swego debiutu w 1957 - "Balem manekinów" Brunona Jasieńskiego w Teatrze im. Wyspiańskiego w Katowicach - artysta zrealizował ponad sto przedstawień na scenach Polski i Europy.
Na koncie miał wiele wyróżnień - był laureatem nagrody im. Konrada Swinarskiego przyznawanej przez miesięcznik "Teatr", nagrody im. Schillera za osiągnięcia w reżyserii teatralnej, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury. Otrzymał także m.in. Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, złoty medal Gloria Artis.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej