Tylko cyfra w Lubuskiem. Boni otworzył bramy
Na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim w środę rano nastąpiło symboliczne zakończenie nadawania sygnału analogowego telewizji naziemnej w wojewódzkie lubuskim.
2012-11-07, 07:08
Posłuchaj
Aktu tego dokonał minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Równo o godzinie 4.15 w namiocie "Telewizyjnego Miasteczka Cyfrowego TVP Gorzów" minister trzykrotnym naciśnięciem myszki w specjalnej aplikacji wyłączył analogowe nadawanie kilku kanałów telewizji publicznej i symbolicznie uruchomił przekaz cyfrowy.
Świadkami tego wydarzenia było kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli m.in.: przewodniczący KRRiT Jan Dworak, prezes TVP Juliusz Braun, prezes UKE Magdalena Gaj, wojewoda lubuski Marcin Jabłoński.
- To było otwarcie trzech ważnych bram. Po pierwsze bramy do nowoczesnej i atrakcyjnej telewizji, po drugie bramy do likwidacji wykluczenia cyfrowego, a po trzecie bramy do nowych wyzwań związanych z łączeniem telewizji i internetu - powiedział Boni.
Minister wyraził nadzieję, że cały proces cyfryzacji naziemnej telewizji także w innych miejscach kraju będzie przebiegał tak sprawnie jak w woj. lubuskim.
Lubuskie jest pierwszym regionem, w którym zakończono analogowe nadawanie naziemnej telewizji. Szef MAC przypomniał, że w drugiej kolejności, 28 listopada, nadajniki analogowe zostaną wyłączone w Gdańsku, Iławie i Poznaniu, a cały proces cyfryzacji ma zakończyć się w lipcu przyszłego roku.
- Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową, która jak długo będzie trwała nie wiemy, ale na pewno pozwoli na rozwój telewizji - podkreślał Dworak.
REKLAMA
Wojewoda lubuski mówił, że liczy, iż po reakcjach, które trafią rano z terenu województwa, sygnał cyfrowy będzie odbierany na terenie całego regionu. Jabłoński podkreślił, że w kampanię informacyjną o cyfryzacji zaangażowanych było wiele instytucji.
Wszelkie informacje na temat cyfryzacji telewizji naziemnej dostępne są na stronach: cyfryzacja.gov.pl i krrit.gov.pl. Na pytania związane z wyłączeniem analogowego sygnału telewizyjnego czekają także eksperci Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji - pod bezpłatnym numerem infolinii 800 00 77 88.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
to
REKLAMA
REKLAMA