Trybunał Praw Człowieka: dziennikarz może zataić źródło

Brak ochrony dziennikarskich źródeł informacji jest zamachem na podstawowy mechanizm kontroli w społeczeństwie demokratycznym - stwierdzono w wyroku.

2012-11-22, 19:53

Trybunał Praw Człowieka: dziennikarz może zataić źródło
Europejski Trybunał Praw Człowieka. Foto: echr.coe.int

Posłuchaj

Korespondencja Andrzeja Gebera (IAR) ze Strasburga
+
Dodaj do playlisty

Sprawa dotyczy holenderskich dziennikarzy z "De Telegraf", w 2006 roku opublikowali artykuł dotyczący wątpliwych działań tajnych służb.

Zdaniem holenderskich władz w artykule ujawnione zostały tajemnice państwowe. Służby specjalne nakazały dziennikarzom oddanie dokumentów. Chciano zidentyfikować linie papilarne i znaleźć w ten sposób osobę odpowiedzialną za przeciek informacji. Po odmowie ujawnienia źródła dziennikarze co jakiś czas byli nękani przez policję, podsłuchiwani i aresztowani. Sprawę w holenderskich sądach przegrali.

60 tys. euro odszkodowania

Sędziowie Trybunału jednogłośnie stwierdzili, naruszenie przez Holandię wobec dziennikarzy dwóch artykułów Europejskiej Konwencji - gwarantujących prawo do wolności wypowiedzi i informacji oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Trybunał przyznał skarżącym 60 tysięcy euro odszkodowania za poniesione straty. 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W uzasadnieniu wyroku Trybunał stwierdził, że dziennikarze w swoim artykule występowali w ważnej społecznie sprawie. Brak ochrony dziennikarskich źródeł informacji jest zamachem na podstawowy mechanizm kontroli w społeczeństwie demokratycznym - stwierdzono w wyroku. Holandia zobowiązana została do rewizji obowiązującego prawa.

''

Polecane

Wróć do strony głównej