Dzięki nim wiemy jak wyglądał Daniel Fahrenheit
Studenci z Politechniki Gdańskiej opracowali o algorytm genetyczny i aplikację komputerową pozwalającą odtworzyć twarz fizyka, którego żaden portret nie przetrwał do naszych czasów.
2012-11-26, 22:18
Pionierski projekt opracowali mgr inż. Tomasz Ziółkowski i dr inż. Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego TASK Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Henryka Krawczyka, kierownika Katedry Architektury Systemów Komputerowych i jednocześnie rektora PG.
Dzięki aplikacji można tworzyć wirtualne portrety osób w oparciu o podobizny ich krewnych czy opisy. Nie jest to dokładna rekonstrukcja wyglądu, ale przybliżony wygląd danej postaci. Algorytm powstały na Politechnice Gdasjueh wykorzystuje mechanizm dzięki któremu możliwe jest komputerowe rozpoznawanie twarzy. Nowatorstwo algorytmu polega na tym, że pracuje on w oparciu o wciąż nowe powstające modyfikacje.
Fahrenheit i gdańszczanie
Do stworzenia wirtualnego portretu Fahrenheita wykorzystano wizerunki krewnych oraz gdańszczan jemu współczesnych, reprezentujących podobne pochodzenie i status społeczny.
Daniel Gabriel Fahrenheit urodził się w Gdańsku w 1686 r. w rodzinie niemieckich kupców. W wieku 15 lat opuścił miasto i osiadł w Holandii, a następnie w Anglii, gdzie oddał się pracy naukowej i został m.in. członkiem słynnego angielskiego towarzystwa naukowego Royal Society. Fahrenheit znany jest głównie z tego, że jako pierwszy w przyrządzie służącym do mierzenia temperatury użył rtęci (wcześniej rolę tę pełnił alkohol) i opracował własną skalę liczącą od zera do 212 stopni.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
REKLAMA
REKLAMA