Zmarł dziennikarz Aleksander Wieczorkowski

2012-12-25, 15:20

Zmarł dziennikarz Aleksander Wieczorkowski
Aleksander Wieczorkowski. Foto: Wikipedia cc/Mariusz Kubik

Był jednym z wybitniejszych felietonistów prasowych. Przez wiele lat związany także z Polskim Radiem.

Posłuchaj

Aleksandra Wieczorkowskiego wspomina w rozmowie z IAR Stefan Bratkowski
+
Dodaj do playlisty

Aleksander Jerzy Wieczorkowski zmarł w Warszawie w wieku 83 lat.
Wieloletni felietonista swój gatunek uprawiał w wielu redakcjach - w "Polityce", "Współczesności", "Życiu Warszawy" i "Przeglądzie Kulturalnym". Z jego felietonami mogli też obcować słuchacze Polskiego Radia. Przyjaciel zmarłego, honorowy prezes SDP Stefan Bratkowski, wspomina w rozmowie z IAR, że Aleksander Wieczorkowski w żadnej redakcji nie został na dłużej. Był niepokorny, zwykle zwalniano go, a jeżeli zagrzał gdzieś miejsce - jak w "Nowoczesności" - to władze redakcję rozwiązały.
Aleksander Wieczorkowski miał wykształcenie techniczne. Między innymi dlatego trafił do redakcji "Przeglądu Technicznego". Tam sprawdzał się w gatunku, w którym czuł się najlepiej. A jego fachowość była doceniana - wspomina Stefan Bratkowski. Jak mówi Bratkowski: - w rzeczywistości był publicystą, a przez swoje wykształcenie - "inżynierem ukrytym".
Aleksander Wieczorkowski był też autorem kilkunastu książek. Po 1989 roku publikował w "Gazecie Wyborczej" i był sprawozdawcą parlamentarnym Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. W ostatnich latach był współzałożycielem portalu internetowego Studio Opinii. Był jednym z wielu dziennikarzy, publikujących tam swoje felietony. Ostatni tekst zamieścił tam we wrześniu tego roku.

Polecane

Wróć do strony głównej