Dzień Trzech Króli: święto odnalezienia Boga

Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego. Popularnie nazywamy ją świętem Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Królowie, którzy odnaleźli Jezusa w Betlejem symbolizują wszystkich pogan.

2013-01-06, 07:18

Dzień Trzech Króli: święto odnalezienia Boga
James Tissot "The Journey of the Magi". Foto: Wikipedia/Metropolitan Institute of Arts

Posłuchaj

Ksiądz Józef Górzyński
+
Dodaj do playlisty

Królowie, którzy odnaleźli Jezusa w Betlejem symbolizują wszystkich pogan. Niewierzący tak samo jak i ci trzej władcy mogą poznać Boga. Taką prawdę chce dziś przekazać Kościół - mówi IAR liturgista ksiądz Józef Górzyński. Jego zdaniem, to niezwykle ważne wydarzenie, bo pokazuje, że "świat pogański" rozpoznaje w Jezusie Boga, który w "świecie judaistycznym" był zapowiadany.
W uroczystość Objawienia Pańskiego w kościołach święci się kredę, kadzidło i wodę. Później kredą wypisujemy na drzwiach naszych domów litery KMB lub CMB i aktualny rok. Ksiądz Józef Górzyński wyjaśnia , że obydwa zapisy biorą sie od pierwszych liter trzech słów. Różnica bierze się z różnych tradycji. "KMB" to tradycja polska, a "CMB" - łacińska. Ten drugi skrót oznacza "Christus mansionem benedicat" czyli "Niech Chrystus błogosławi tutaj zamieszkującym". Wziętym z kościoła kadzidłem okadzamy nasze mieszkanie. Ma to symbolizować, że jest to miejsce modlitwy. Natomiast wodą święconą po prostu święcimy nasze domostwa.
Uroczystość Objawienia Pańskiego to jedno z najstarszych i najważniejszych chrześcijańskich świąt. Jego początki sięgają III wieku. Najpierw było obchodzone przez wierzących na Wschodzie. Sto lat później weszło do liturgii na Zachodzie. Dotyczy bardzo istotnej prawdy religijnej, o wcieleniu Boga. Na Wschodzie, w ramach uroczystości Objawienia Pańskiego, podkreśla się fakt ukazania się Boga. W kościele zachodnim - to, że poganie mogą Boga znaleźć. To właśnie pokazują trzej mędrcy. Szukają żydowskiego króla, Jezusa. Gdy go znajdują oddają mu pokłon i składają dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszaki 6 stycznia

Trzej Królowie czczeni są między innymi jako patroni podróżnych, pielgrzymów i właścicieli gospód. Uroczystość Objawienia Pańskiego od 2011 roku jest dniem wolnym od pracy.
Przez centra około stu miast w całej Polsce przejdą tradycyjne orszaki. W Warszawie towarzyszący Trzem Mędrcom pochód wyruszy w południe spod Kolumny Zygmunta. Uczestnicy odmówią wraz z arcybiskupem metropolitą warszawskim, kardynałem Kazimierzem Nyczem modlitwę Anioł Pański. Potem przejdą Krakowskim Przedmieściem w kierunku stajenki na placu Piłsudskiego. Orszak poprowadzą Trzej Królowie symbolizujący trzy kontynenty: Europę, Azję i Afrykę. W stołecznym pochodzie będzie szło około sześciuset dzieci z 15 warszawskich szkół i dwóch przedszkoli oraz organizacji harcerskich. Spotkamy też trzystu dorosłych aktorów - rodziców i nauczycieli przebranych w kolorowe stroje. Organizatorzy zadbali o imponującą liczbę śpiewników. Przygotowali specjalnie na tę okazję bezpłatną aplikację na smartfony, by każdy mógł śpiewać kolędy, a nie tylko ich słuchać. Wolontariusze będą zbierać datki na stypendia dla uzdolnionych dzieci z ubogich rodzin.

IAR/agkm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej