Prezydent pośmiertnie odznaczył Teresę Torańską

Dziennikarka Teresa Torańska została pośmiertnie uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

2013-01-09, 14:20

Prezydent pośmiertnie odznaczył Teresę Torańską

Posłuchaj

Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki
+
Dodaj do playlisty

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe zmarłej dziennikarki. W uroczystości uczestniczy między innymi prezydent Bronisław Komorowski.

W 2001 Torańską odznaczono Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągnięcia w pracy dziennikarskiej i publicystycznej. Torańska zmarła 2 stycznia po długiej chorobie. Miała 69 lat.

Rozmowy o władzy

Torańska urodziła się w 1944 r. w Wołkowysku, na terenie obecnej Białorusi. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 70. współpracowała z tygodnikiem "Kultura", później z paryską "Kulturą". Była autorką książki pt. "Oni" (1985), na którą złożyły się wywiady z byłymi komunistycznymi decydentami i dygnitarzami o ich roli w budowaniu PRL. Książkę przetłumaczono na kilkanaście języków i weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów.
Kontynuacją książki "Oni" był wydany w 1994 r. kolejny zbiór wywiadów pt. "My". Złożyły się nań wywiady m.in. z Leszkiem Balcerowiczem, Janem Krzysztofem Bieleckim, Jackiem Merklem, Wiktorem Kulerskim, Jarosławem Kaczyńskim, Piotrem Szczepanikiem i Janem Rulewskim.
W 2006 r. ukazała się książka "Byli" - Torańska kontynuowała swoje rozmowy z komunistycznymi decydentami i dygnitarzami. Wśród jej rozmówców znaleźli się: gen. Wojciech Jaruzelski, rzecznik rządu w latach 1981-1989 Jerzy Urban, minister kultury Józef Tejchma i szef Urzędu do spraw Wyznań Kazimierz Kąkol.
Jej kolejna książka - "Są" - to wydana w 2007 r. publikacja, w której namówiła do zwierzeń m.in. Jana Nowaka Jeziorańskiego, Ewę Łętowską, Wandę Wiłkomirską, Michała Głowińskiego, Edmunda Wnuka-Lipińskiego. Opowiadają oni o osobistych, często tragicznych przejściach i o tym, jak sobie z nimi poradzili.
Rok później ukazała się książka "Jesteśmy. Rozstania '68", w której po 40 latach marcowi emigranci opowiadali o swoich doświadczeniach. Książka zawiera kilkadziesiąt rozmów autorki z osobami, które wyjechały, noty o emigrantach, ich fotografie, często całych rodzin i kalendarium marcowych wydarzeń 1968 r.

IAR/PAP/agkm

O książce "Oni" słuchaj w serwisie Radia Wolności >>>

REKLAMA

Posłuchaj rozmów z Teresą Torańską >>>

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej