Język polski wymiera. Ocal go od zapomnienia
Coraz więcej polskich słów znika. Biblioteka Śląska w Katowicach organizuje głosowanie na polskie wyrazy, które warto ocalić od zapomnienia.
2013-02-17, 15:06
Akcja "Ocalimy od zapomnienia" odbędzie się w czwartek, w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Kto pamięta dzisiaj, że "gorzeć” niegdyś znaczyło palić się płomieniem, na koguta mówiono "kur”, a o biedaczce – "nieboga”? Komu brakuje "pociotków”, "stryjenki”, czy popularnego niegdyś wyrażenia "zzuć” (zdjąć) buty? W niepamięć powoli odchodzi "sień”, "polano”, a nawet "proca”.
21 lutego 2013 roku w Bibliotece Śląskiej przygotowany zostanie specjalnie oznakowany punkt. Czytelnicy i mieszkańcy Katowic będą mogli zgłaszać tam wyrazy, które warto zachować. Każdy z uczestników zabawy otrzyma w prezencie książkę polskiego autora. Najlepsze propozycje zamieszczone zostaną na stronie internetowej Biblioteki Śląskiej i spośród nich internauci wybiorą słowa warte ocalenia.
"Zabaw z językiem" słuchaj w serwisie moje.polskieradio.pl >>>
Obchodzony 21 lutego pod patronatem UNESCO, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma zwrócić uwagę świata na problem wymierania języków. Data upamiętnia wydarzenia z 21 lutego 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego - za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego państwa Pakistan.
REKLAMA
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>
PAP, bs.katowice.pl, gs
REKLAMA