Chiny ostro do przyszłego papieża: niech się nie miesza
Konklawe jeszcze nawet się nie zebrało, a władze ChRL w ostrych słowach już upomniały następcę Benedykta XVI.
2013-02-19, 09:10
Posłuchaj
Rzecznik chińskiego MSZ zapytany o komentarz dotyczący zapowiedzi abdykacji papieża Benedykta XVI miał do powiedzenia tylko tyle, że Watykan nie powinien mieszać się w wewnętrzne sprawy Chin. Zaapelował też do Stolicy Apostolskiej o zerwanie stosunków z Tajpej.
Na początku pontyfikatu Benedykta XVI mówiło się, że polepszenie stosunków Watykanu z Pekinem ma być jednym z największych zadań stojących wówczas przed nowym papieżem. Nic jednak z tego nie wyszło. Pekin i Watykan oficjalnie nie utrzymują stosunków dyplomatycznych, a przedstawicielstwo Stolicy Apostolskiej znajduje się na Tajwanie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
W Chinach lawinowo rośnie liczba wyznawców chrześcijaństwa. A jedynym oficjalnie zarejestrowanym kościołem jest tzw. „kościół patriotyczny”, który w pełni podporządkowany jest chińskim władzom. Nie uznaje on zwierzchnictwa Watykanu, a biskupi mianowani są za zgodą komunistycznych władz.
REKLAMA
IAR, tj
REKLAMA