Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

Do 2 marca wszyscy zainteresowani będą mogli zgłaszać się po pomoc do Ośrodków Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem.

2013-02-22, 21:00

Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem

W ośrodkach będą pełnione dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 18:00 oraz w sobotę w godzinach od 10:00 do 13:00.. Informacji prawnej udzielać będą nie tylko adwokaci, radcy prawni, aplikanci adwokaccy i radcowscy, ale także prokuratorzy i funkcjonariusze Policji, czyli osoby które posiadają specjalistyczną wiedzę dotyczącą postępowania przygotowawczego oraz - w zakresie postępowania wykonawczego - kuratorzy sądowi i komornicy. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” - zostaną zorganizowane dodatkowe dyżury specjalistów.

W studiu PR24 gościła Marzena Kruk z Ministerstwa Sprawiedliwości, pracująca w wydziale ds pokrzywdzonych przestępstwem i ds promocji mediacji, która scharakteryzowała akcję na przestrzeni lat.

- Na początku akcja polegała na dyżurach, które były organizowane w sądach i prokuraturach. Tak było do roku 2010. W końcu dowiedzieliśmy się, że dyżury organizowane w sądach nie sprawdzają się. Dlatego wykorzystując to, że powstała sieć pomocy ofiarom przestępstw, postanowiliśmy oprzeć tydzień pomocy ofiarom przestępstw właśnie o działalność tych ośrodków.

Agnieszka Olszewska - prawnik pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie, działająca w tzw. Niebieskiej Linii - stwiedziła, że chętnych do pomocy jest coraz więcej. - Można zaobserwować, że coraz więcej osób z różnych instytucji chce udzialć pomocy i robi to. W zdecydowanej większości robią to zupełnie wolontarystycznie. To naprawdę cieszy. Widać, że faktycznie umiemy pomagać.
Wiktymologia jest działem kryminologii zajmującej się ofiarą oraz jej rolą w przestępstwie, zwłaszcza ustaleniem czynników tworzących podatność na stanie się ofiarą przestępstwa oraz metod zapobiegania temu. We wtorek 26 lutego Gościem PR24 był Brunon Hołyst:

- Chciałbym żebyśmy przez cały rok, a nie tylko przez jeden tydzień wykazywali współczucie i zainteresowanie wobec ofiar przestępstw. Zbyt wiele uwagi poświęcamy sprawcom: zastanawiamy się nad ich losem, analizujemy ich stan zdrowia. Chciałbym, aby nastąpił radykalny przełom - żebyśmy okazywali pomoc psychologiczną i medyczną, a nie tylko finansową. Ofiara jest sojusznikiem policji i wymiaru sprawiedliwości, działa na naszą korzyść, dlatego powinniśmy o nią zadbać.

REKLAMA

Według statystyk, na ponad 140 tysięcy przestępstw popełnionych przez sprawców w latach 2005 - 2010, tylko 1200 ofiar wystąpiło z wnioskiem do sądu o przyznanie państwowej kompensaty im przysługującej.

- Dobrze, że wprowadziliśmy system odszkodowawczy dla ofiar przestępstw. Skoro państwo ma prawo do karania, to państwo powinno czuć się zobowiązane do zadośćuczynienia pieniężnego, moralnego,  pod każdym względem osobie pokrzywdzonej przestępstwem. Powinniśmy edukować społeczeństwo w tym zakresie i być może rozszerzyć ten system o kategorie przestępstw nieumyślnych.

PJ

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej