Budżet domowy

Budżet to nie tylko domena polityków. Przygotowują go również firmy, miasta, ale także gospodarstwa domowe.

2013-03-22, 16:28

Budżet domowy
. Foto: Glow Images/East News

Każda rodzina, która chce świadomie dbać o swoje finanse, musi się zająć przygotowaniem domowego budżetu. A to po prostu plan wydatków, które trzeba będzie ponieść.  Jeśli będziemy wiedzieli, ile mamy pieniędzy i na co konkretnie musimy je przeznaczyć, to dużo łatwiej będzie zarządzać finansami. Niewykluczone, że uda się również znaleźć oszczędności w domowym budżecie.

Pierwszy krok, który trzeba wykonać, to zapisywanie wszystkich wydatków i dzielenie ich na kategorie: odzież, żywność, rachunki za mieszkanie, rozrywka, kredyt, transport itd.  Dzięki temu po kilku miesiącach będziemy mieli wiedzę, o tym ile i na co wydajemy. Taki zestaw danych to punkt wyjścia. A jak zbierać takie dane? Sposobów jest kilka, poczynając od najprostszego czyli zeszytu i ołówka. Można również sięgnąć po bardziej wysublimowane narzędzia, jak chociażby arkusz kalkulacyjny, czy specjalne programy komputerowe do zarządzania domowymi finansami. Co ciekawe, coraz częściej banki dodają takie aplikacje do rachunków osobistych. To oszczędza czas przeznaczony na wpisywanie części wydatków, bo to, za co płacimy kartą, czy przelewem, automatycznie znajdzie się w naszej budżetowej bazie danych.

Jeśli już zebraliśmy potrzebne informacje, to można się zacząć zastanawiać, które z tych wydatków ograniczyć. A tu zasadniczo są dwa sposoby. Jeden to racjonalizacja wydatków czyli sposób na to, jak mieć to samo, wydając mniej. Można przecież poszukać sklepu, gdzie interesujące nas towary są tańsze , można wyeliminować zbędne koszty związane ze zużyciem wody, czy prądu. Na przykład zakręcanie wody podczas mycia zębów, nie oznacza tego, że trudniej będzie nam te zęby umyć, a oszczędności będą szybko zauważalne. Drugi krok jest już bardziej radykalny – to cięcia wydatków. Z niektórych rzeczy można po prostu zrezygnować. Klasycznym przykładem mogą być używki. Te nie dość, że nie służą zdrowiu, to jeszcze pustoszą nasz portfel.

Po tym jak udało się znaleźć sposoby na ograniczenie niektórych wydatków wystarczy przygotować plan na kolejny miesiąc. Warto w nim uwzględnić, nie tylko sumy dostępne na poszczególne kategorie wydatków, ale również zaplanować te nieprzewidziane. Koniecznie trzeba pomyśleć o kosztach, których nie ponosimy co miesiąc, np. wakacje, czy święta i systematycznie odkładać określone kwoty na ten cel.  A jeśli już mamy przygotowany taki budżetowy plan, to pozostaje tylko ściśle się go trzymać.

Mateusz Ostrowski

Program "Finanse Dla Ludzi" jest dofinansowany ze środków Narodowego Banku Polskiego.

Polecane

Wróć do strony głównej