Lokalne podtopienia na Lubelszczyźnie i Mazowszu

W kilkudziesięciu miejscowościach na wodowskazach były przekroczone stany alarmowe. Sytuacja się stabilizuje - uspokaja Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

2013-04-17, 18:13

Lokalne podtopienia na Lubelszczyźnie i Mazowszu

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAC) poinformowało, że wszystkim osobom z terenów, na których wystąpiły podtopienia, zaoferowano pomoc, w tym możliwość ewakuacji. Mieszkańcy z terenów zagrożonych dotychczas nie zdecydowali się na skorzystanie z tej możliwości.
Trudna sytuacja jest w gminach Hanna i Sławatycze na Lubelszczyźnie, gdzie zalanych jest ok. 1,4 tys. ha łąk i ok. 450 ha pól. Nie można dojechać do ok. 120 gospodarstw domowych.
W środę we Włodawie (woj. lubelskie) poziom Bugu wynosił prawie 5 m. Od wtorkowego wieczora rzeka tam już nie przybierała. Stan alarmowy o kilkadziesiąt centymetrów przekroczony był też na wodowskazach w Strzyżowie, Dorohusku i Krzyczewie - tam woda zaczęła już powoli opadać. Bug wylał szeroko na nieużytki, łąki i pola, w wielu miejscach woda podeszła pod gospodarstwa.
W Warszawie - mimo wysokiego poziomu wody w Wiśle - nie ma zagrożenia zalania Wisłostrady (objazd tunelu). Służby wojewody cały czas monitorują sytuację. Zgodnie z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) na najbliższe trzy doby stan wody w Wiśle na wodowskazie w Warszawie będzie sukcesywnie się obniżał.
Od wtorku wieczorem do środy rano poziom Wisły w Kępie Polskiej (Mazowsze) podniósł się o 4 cm, a w Wyszogrodzie o 5 cm. Oznacza to, że tempo przyboru rzeki, które wcześniej wynosiło około 1-2 cm na godzinę, jest obecnie wolniejsze. W związku z przyborem Wisły od soboty w Płocku oraz w siedmiu położonych nad rzeką gminach powiatu płockiego: Wyszogród, Gąbin, Słupno, Słubice, Bodzanów, Nowy Duninów i Mała Wieś obowiązuje alarm powodziowy.
W środę - według stanu na godz. 8 - IMGW wydał ostrzeżenie hydrologiczne dotyczące możliwości wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych na terenie województwa podlaskiego (Biebrza i środkowa Narew). Instytut wydał też ostrzeżenia o możliwości wystąpienia wzrostów poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych i lokalnie możliwego przekroczenia stanów alarmowych w województwie pomorskim (ujściowy odcinek Wisły) i lubuskim (Odra).
W najbliższych dniach zapowiadana jest stabilizacja stanu wody większości rzek kraju, a następnie jej powolne opadanie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej