Matura 2013. CKE powiadamia policję o przecieku z matematyki

Jedno z zadań z środowego egzaminu z matematyki trafiło do internetu jeszcze przed jego zakończeniem.

2013-05-08, 23:11

Matura 2013. CKE powiadamia policję o przecieku z matematyki

Posłuchaj

Wicedyrektor CKE Mariola Konopka o przecieku maturalnym/IAR
+
Dodaj do playlisty

<Masz problem z otworzeniem pliku? Bezpośredni link>

Centralna Komisja Egzaminacyjna zawiadomiła w tej sprawie policję. Służby będą szukały osoby, która umieściła zadanie w sieci.

Jednak piszący maturę mogą spać spokojnie - nie będzie to powód do unieważnienia egzaminu - zapewniła o tym wicedyrektor CKE Mariola Konopka. Argumentowała, że nie ma do tego podstaw. Wiceszefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dodała, że przeciek ma charakter incydentalny.

REKLAMA

Maturzyści, którzy w środę pisali egzamin z matematyki na poziomie podstawowym, musieli wykazać się umiejętnością rozwiązywania równań i nierówności, znajomością własności funkcji oraz figur geometrycznych.

Matura 2013. Matura z matematyki (poziom podstawowy)>>>
Matura 2013. Matura z matematyki - komentarze uczniów przed egzaminem>>>
Matura 2013. Matura z matematyki (poziom podstawowy) - pytania>>>
Matura 2013. Matura z matematyki (poziom podstawowy) - arkusze>>>

Arkusz rozwiązywany przez maturzystów - który opublikowała Centralna Komisja Egzaminacyjna - 34 zadania, w tym 25 zadań zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi oraz dziewięć zadań otwartych, gdzie zdający sam musi udzielić odpowiedzi oraz poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.
Podczas rozwiązywania zadań maturzyści mogli korzystać z zestawu wzorów matematycznych oraz z kalkulatora prostego.
Część zadań dotyczyła rozwiązywania równań i nierówności oraz układów równań. Maturzyści mieli rozwiązać np. równanie wielomianowe oraz nierówność kwadratową. Należało wykazać się umiejętnością obliczania odległości między punktami w układzie współrzędnych oraz znajomością własności figur geometrycznych, np. obliczyć obwód rombu mając dane dwa punkty A=(-1,2) oraz B=(5,-2), które są sąsiednimi wierzchołkami tego rombu. W innym zadaniu należało obliczyć odległość między środkami dwóch okręgów, mając dane ich równania.
Część zadań dotyczyła funkcji, m.in. własności funkcji liniowej, kwadratowej, odczytywania własności funkcji z wykresu oraz znajomości przekształceń wykresów funkcji. W jednym z zadań trzeba było wskazać współrzędne wierzchołka paraboli o równaniu y=-3(x-2)2+4, w innym należało określić znaki współczynników a oraz b na podstawie wykresu funkcji liniowej y=ax+b.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym trwał 170 minut. Maturzyści za rozwiązanie wszystkich zadań mogli maksymalnie otrzymać 50 punktów: za każde zadanie, w zależności od jego stopnia trudności, od 1 do 5 punktów; najwyżej punktowane były zadania otwarte.
Maturzyści po zakończeniu egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym, w większości ocenili go, jako łatwy, a nawet bardzo łatwy. Pierwsi maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. Mickiewicza w Katowicach opuścili salę egzaminacyjną już po godzinie. Podobnie było w I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku. Abiturienci z klas humanistycznych oceniali poziom trudności, jako "średni".

- Nie było, nad czym siedzieć, ani nad czym myśleć. Nie było się czym wykazać. Zadania były proste, to była naprawdę podstawa. Liczę na minimum 90 proc. punktów - powiedział PAP Przemysław z katowickiego PLO. - Byłem zaskoczony, matura była łatwiejsza niż w poprzednich latach. Zadania zamknięte były bardzo proste, to były trywialne rzeczy jak Np. układ równań; zadania otwarte też nie sprawiały żadnego kłopotu - zgodnie jego koledzy ze szkoły Robert i Szymon.

REKLAMA

Matura 2013. Język polski (poziom podstawowy) - pytania>>>
Matura 2013. Język polski (poziom podstawowy) - arkusze>>>
Matura 2013. Matura z języka polskiego (poziom podstawowy)>>>
Matura 2013. Matura z języka polskiego. Jaki będzie temat wypracowania?>>>
Matura 2013. Ważne informacje dla maturzystów>>>
Matura 2013. Najwięcej maturzystów napisze egzamin z...>>>
Matura 2013. Harmonogram egzaminów maturalnych>>>
Matura 2013. Co powiedzieć, kiedy pytają "jak Ci poszło"?>>>
PAP/pp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej