Chorwacja. Trzeci dzień strajku w Croatia Airlines
Do strajkujących już trzeci dzień pilotów i personelu kabinowego chorwackich linii lotniczych Croatia Airlines dołączyli w czwartek pracownicy zagrzebskiego przedsiębiorstwa parkingowego. Na znak solidarności z protestującymi w południe zastrajkują także kolejarze.
2013-05-16, 12:24
- Od 7 do 10 rano parkingowi zatrudnieni w naszej firmie pracowali dwa razy wolniej niż zwykle. Naszym celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na nasze problemy oraz solidarność z protestującymi pracownikami Croatia Airlines - powiedział Polskiej Agencji Prasowej przewodniczący związków zawodowych pracowników Zagreb-parking Darko Kleinberger.
Jeśli do południa związkowcy z Croatia Airlines nie dojdą do porozumienia z kierownictwem firmy, zastrajkują również motorniczy pracujący w chorwackich kolejach państwowych.
- Od godziny 12 do 14 na znak protestu zostaną zatrzymane pociągi w całym kraju. Jeśli nic się nie zmieni, akcja zostanie powtórzona jutro - poinformował przewodniczący związku zawodowego maszynistów Nenad Mrgan.
Do strajkujących pracowników Croatia Airlines planują również dołączyć kontrolerzy lotów w Zagrzebiu i Splicie.
W środę w południe na dwie godziny został wstrzymany ruch pociągów towarowych w całym kraju. Pracownicy kolei protestowali również na placu św. Marka w Zagrzebiu, gdzie znajduje się siedziba chorwackiego parlamentu.
Na niedzielę strajk zapowiadają pracownicy Zagrzebskiego Holdingu, spółki komunalnej obsługującej m. in. stołeczny transport. Żądają wypłaty zaległych płac oraz nagród jubileuszowych.
W związku ze strajkiem Croatia Airlines firma straciła już milion kun, czyli ponad pół miliona złotych. Do końca czwartku straty wyniosą dwa razy więcej.
Personel Croatia Airlines protestuje przeciwko programowi oszczędnościowemu, mającemu ratować te zadłużone państwowe linie lotnicze przed bankructwem. Program obejmuje redukcje płac i zwolnienia. Kierownictwo linii zagroziło w tym miesiącu zwolnieniem 42 stewardes i stewardów - jednej czwartej personelu kabinowego - gdy wszyscy oni zgłosili jednocześnie niezdolność do pracy z powodu choroby, co było protestem przeciwko 20-procentowej redukcji płac.
REKLAMA