Zespół stresu pourazowego
Zespół stresu pourazowego związany jest z wielokrotnym lub długotrwałym przebywaniu w strefie zagrożenia życia. Zjawisko to występuje u weteranów wojen i interwencji zbrojnych, a objawia się trudnościami w przystosowaniu się do normalnego życia. Trauma w skrajnych przypadkach może prowadzić na przykład do rozpadu małżeństwa lub alkoholizmu.
2013-05-16, 18:10
Posłuchaj
Nawet 15% żołnierzy powracających z Afganistanu może potrzebować pomocy psychologa. W wyniku stresu pourazowego nie potrafią odnaleźć się w rzeczywistości. Gdzie mogą szukać wsparcia żołnierze dotknięci traumą?
- Jeśli na co dzień obcuje się z czymś tak ostatecznym i radykalnym jak wojna, to powrót do normalnego funkcjonowania jest bardzo trudne. Ponadto, ludzie wracający z wojen są traktowani w różny sposób, ponieważ współczesne interwencje zbrojne często są negatywnie postrzegane – wyjaśniał w PR24 Michał Maryniak, prezes Związkowego Klubu Strzeleckiego.
Zdaniem Artura Nowickiego, byłego członka jednostki antyterrorystycznej GROM, w efekcie stresu pourazowego najbardziej cierpią rodziny żołnierzy:
- Żony i dzieci przez cały czas trwania misji odczuwają ogromny niepokój i bezradność. Aby lepiej radzić sobie ze stresem, rodziny żołnierzy często spotykają się i dzielą się ze sobą swoimi problemami. To taki rodzaj terapii.
REKLAMA
Polscy żołnierze nie zawsze wiedzą gdzie szukać wsparcia po powrocie do kraju. Często też wstydzą się poprosić o pomoc, ponieważ w tym środowisku panuje przekonanie, że nie wypada przyznawać się do swoich problemów.
- Ponieważ w Polsce tą tematyką zajmujemy się od niedawna, brakuje specjalistów w tej dziedzinie. Stopniowo wprowadzane są programy konsultacji psychologicznych, dzięki którym będzie można wcześnie wykryć problem i skierować osoby potrzebujące na dalsze leczenie – powiedział Artur Nowicki.
PR24/RB
REKLAMA
REKLAMA