W Kościele katolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Święto obchodzone pięćdziesiąt dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa kończy Okres Wielkanocny.

2013-05-19, 14:20

W Kościele katolickim uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Wyobrażenie zesłania Ducha Świętego z VI w n.e., z Ewangeliarza Rabbuli. Foto: fot. Wikimedia Commons

Posłuchaj

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Duch Święty to po prostu Bóg - mówi IAR ksiądz Jan Sikorski.
+
Dodaj do playlisty

Święto nazywane też Zielonymi Świątkami i Pięćdziesiątnicą, było obchodzone już za czasów apostołów. Przypomina o zesłaniu Ducha Świętego na najbliższych uczniów Jezusa, gdy apostołowie byli zgromadzeni wraz z Maryją w Wieczerniku.

Duch Święty to sam Bóg - mówi ksiądz Jan Sikorski. Tylko chrześcijanie wierzą, że Bóg jest Jeden, ale w Trzech Osobach. Każda z tych Osób "jest jakoś odrębna"- dodaje duchowny.
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa w trakcie uroczystości Zesłania Ducha Świętego udzielano chrztu tym, którzy nie mogli, tak jak to było w tedy w zwyczaju, przyjąć tego sakramentu na Wielkanoc.

Duże sklepy zamknięte

Ze względu na przypadające święto, duża część sklepów jest zamknięta. Zakupy można zrobić jedynie w małych osiedlowych sklepikach, w których za ladą stanie właściciel bądź osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

Wszystkie duże sieci handlowe muszą być zamknięte - podkreśla Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy. Wyjaśnia, że zakaz obejmuje pracowników, a więc osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Hiper, super markety i inne centra handlowe, które w większości zatrudniają pracowników powinny więc być dzisiaj nieczynne.
Nie ma natomiast przeszkód, by zakupić leki czy paliwo. Apteki i stacje benzynowe jako instytucje wyższej użyteczności publicznej mogą być otwarte. Zakaz pracy nie dotyczy też pubów, restauracji, kawiarni.
Kontrole Państwowej Inspekcji Pracy wykazały, iż Polacy przyzwyczaili się już do przepisów zakazujących handlu w święta. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpływa coraz mniej skarg z tym związanych.

REKLAMA

Zakaz ruchu dla TIR-ów

Obowiązuje także czasowe ograniczenie w ruchu dla ciężarówek. W godzinach od 8.00 do 22.00 na parkingach muszą pozostać pojazdy o masie całkowitej powyżej 12 ton.

Jak wyjaśnia rzecznik Inspekcji Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, te ciężarówki, które nie muszą się po drogach poruszać powinny pozostać na parkingach, ale zakaz nie dotyczy na przykład pojazdów przewożących żywe zwierzęta, ładunki pocztowe czy artykuyły szybko psujące się - zwolnień jest kilkanaście mówi Gajadhur.

Kierowcy ciężarówek, którzy złamią zakaz będą karani mandatami.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej