Pierwszy wyścig na warszawskim Służewcu
3 czerwca 1939 roku otwarto Tor Wyścigów Konnych Służewiec. Tego dnia pierwszą gonitwę wygrał ogier Felsztyn, dosiadany przez dżokeja Stefana Michalczyka.
2019-06-03, 06:50
Posłuchaj
Był to wtedy najnowocześniejszy i największy tor wyścigów konnych w Europie. Obiekt do dziś posiada niezmienioną formę architektoniczno-przestrzenną.Warszawski tor wyścigów konnych znajduje się na terenie Służewca, formalnie w dzielnicy Ursynów.
Pierwsza gonitwa
Tradycja wyścigów konnych w Polsce jest jednak dużo dłuższa. Pierwszy taki wyścig, mający charakter rywalizacji sportowej odnotowano w 1777 roku. Wtedy to, na dystansie z Woli do Zamku Ujazdowskiego, klacz Kazimierza Rzewuskiego okazała się szybsza od konia angielskiego posła sir Charlesa Whitwortha. Powodem wyścigu był zakład między oboma dżentelmenami.
W Warszawie wyścigi konne odbywały się jeszcze na ulicy Marszałkowskiej i w pobliżu Łazienek Królewskich, jednak pierwszy profesjonalny tor powstał na Polach Mokotowskich w 1841 roku z inicjatywy Towarzystwa Wyścigów Konnych i Wystawy Zwierząt Gospodarskich w Królestwie Polskim. Od tamtej pory wyścigi odbywały się tu regularnie aż do 1938 roku.
Służewiec – centrum wyścigów konnych
Od lat dwudziestych XX wieku trwały prace nad wybudowaniem nowoczesnego kompleksu dla potrzeb wyścigów konnych. W tym celu Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce nabyło ok. 150 ha gruntów na Służewcu. Za sprawą warszawskiego architekta Zygmunta Plater-Zyberka powstał tam obiekt, który do dziś należy do najpiękniejszych tego typu na świecie.
REKLAMA
3 czerwca 1939 roku Tor Wyścigów Konnych Służewiec rozpoczął swoją działalność gonitwą, którą wygrał ogier Felsztyn, dosiadany przez dżokeja Stefana Michalczyka. Jeszcze w trakcie budowy tor nazwano "miasteczkiem wyścigowym".
Składa się ono z dwóch torów: owalnej bieżni o długości ok. 2300 m do rozgrywania gonitw płaskich (gonitwy bez przeszkód) oraz bieżni wewnętrznej, na której rozgrywane są gonitwy płotowe (długodystansowe wyścigi z przeszkodami).
Wyścigi mogą być rozgrywane od kwietnia do listopada. Do dyspozycji widzów są trzy trybuny, wśród których jest "trybuna honorowa", wybudowana z myślą o najważniejszych osobistościach. Na terenie kompleksu znajdują się też budynki stajenne, maneże, szpital weterynaryjny oraz tor treningowy.
Powstały w 1939 roku Tor Wyścigów Konnych Służewiec szczęśliwie nie uległ zniszczeniu w czasie II wojny światowej i gonitwy wróciły tu już w 1946 roku.
mk
REKLAMA
REKLAMA