Lata 40. na taśmach filmowych

VII Przegląd „Kogo kręci kino historyczne” zatytułowany w tym roku „Czas trwogi. II wojna światowa i lata 40. XX wieku w filmie” odbędzie się w Warszawie w kinie Iluzjon – Muzeum Sztuki Filmowej w dniach 5-9 czerwca.

2013-06-03, 20:44

Lata 40. na taśmach filmowych
PRAWO I PIĘŚĆ 1964r. reż. Jerzy Hoffmann, Edward Skórzewski. Foto: materiały promocyjne

Posłuchaj

3.06 Marek Stremecki o VII Przeglądzie „Kogo kręci kino historyczne”.
+
Dodaj do playlisty

Tegoroczny przegląd będzie zestawieniem różnych wizji trudnego okresu w historii Europy. Czy II wojna światowa i komunizm tak samo oddziaływały na Polaków, Rosjan czy Niemców?

- Staraliśmy się wybrać filmy, których bohaterem jest człowiek – ofiara czasu trwogi, jakim była II wojna światowa i późniejsze przyjście kolejnego totalitaryzmu wraz z „wyzwolicielską” Armią Czerwoną. Celem całego przedsięwzięcia jest skonfrontowanie wizji reżyserów z różnych państw Europy Wschodniej, które miały podobne doświadczenia historyczne – powiedział w PR24 Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.

Temat II wojny światowej poruszany był już chwilę po jej zakończeniu i jest obecny w kinematografii po dziś dzień.

- Pokażemy filmy z różnych okresów, ale traktujące o tym temacie. Będziemy wyświetlać „Gdzieś w Europie”, węgierskie dzieło z 1947 roku. To jest zupełnie inne kino, aniżeli to dzisiejsze. Jest to film o bandzie osieroconych dzieci, które terroryzują swoją okolicę i wcielają w życie to, co widziały podczas wojny. To wstrząsająca, warta obejrzenia pozycja – podsumował Stremecki.

REKLAMA

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej