Polak, Niemiec, dwa bratanki…
Polacy znaleźli się na przedostatnim miejscu w badaniu intensywności sympatii Niemców do wybranych narodów. Jedan z perspektywy korespondentki Deutschland Radio i Deutsche Welle, Margarete Wohlan wyniki tych badań nie zgadzają się z rzeczywistością.
2013-06-27, 13:05
Posłuchaj
Ostatnie wyniki badań przeprowadzonych przez Instytutu Spraw Publicznych pokazały, że jeżeli chodzi o intensywność sympatii Niemców do wybranych narodów – Polacy zostali umieszczeni na przedostatnim miejscu. Mniej sympatyczni według Niemców są tylko Rosjanie.
- Istotny jest tutaj wiek badanych. Młodzież w Niemczech jest bardzo zainteresowana Polską. W swoim programie radiowym prezentuję poezję śpiewaną, malarstwo, muzykę. Mam także audycję dotyczącą świadomości ekologicznej Polaków. Niemcy patrzą na to, co jest popularne w Polsce. Nie mogę powiedzieć, że jest tak jak pokazały badania – stwierdził Gość PR24.
Niemcy chcą wiedzieć, co dzieje się w polskim kościele i o tym jakie są winy Niemców wobec Polaków. W ostatnim czasie Niemcy interesują się też słabym zaangażowaniem Polski ekoenergią i rosnącą wiarą w energię atomową.
REKLAMA
Każdy odbiorca informacji ma swoją specyfikę. Na ogół jest tak, że najbardziej interesuje się tym co dzieje się na własnym lub sąsiada podwórku. W ostatnim czasie, duże zamieszenie w relacjach polsko-niemieckich zrobił film „Nasze matki, nasi ojcowie”.
- Przez ostatnie dwa tygodnie, film ten spowodował taki wybuch emocji w Polsce. Zrobiłam z tego reportaż. Obserwowałam reakcje jednej z polskich rodzin. Po trzecim odcinku wzbudziły się dyskusje. Był to taki ważny temat, który ma wpływ na relacje Polaków i Niemców. Widać, że II Wojna Światowa, w ostatnich dwóch latach jest coraz bardziej istotna dla młodego pokolenia. „Wnuki tej wojny”, zaczynają szukać, śladów tego co robili ich ojcowie, dziadkowie. Czytają coraz więcej książek na ten temat – powiedziała Margarete Wohlan, korespondentka Deutschland Radio i Deutsche Welle w Warszawie.
PR24
REKLAMA