Na wakacje ze zdrowym rozsądkiem

Wakacje to dla większości wypoczynek i wyjazdy z nim związane. Dla policjantów, to czas wzmożonej pracy. Podobnie jak w latach ubiegłych, w ramach działań "Bezpieczne wakacje", policjanci na terenie całego kraju czuwają nad bezpieczeństwem podróżujących. Funkcjonariusze przypominają również o zasadach bezpiecznego wypoczynku nad wodą i konieczności uważania na swoje rzeczy, bo podczas wakacji złodzieje wcale nie odpoczywają.

2013-07-08, 17:40

Na wakacje ze zdrowym rozsądkiem
. Foto: flickr.com/faungg's

Posłuchaj

08.07 Jarosław Gnatowski o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas wakacji
+
Dodaj do playlisty

Policjanci w czasie wakacji w szczególny sposób troszczą się o dzieci i robią wszystko, aby zapewnić im bezpieczny wypoczynek - na obozach, koloniach lub w miejscu ich zamieszkania. Akcja od wielu lat realizowana jest w porozumieniu z innymi instytucjami państwowymi lub organizacjami społecznymi, funkcjonującymi lokalnie. Na drogach oraz w miejscowościach i rejonach wypoczynkowych pojawiło się więcej niż zwykle pojazdów, dlatego priorytetowym zadaniem służb działających na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym jest zapewnienie sprawnego i bezpiecznego przemieszczania się podróżnych.

Policjanci zwracają szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w zakresie ograniczeń prędkości, stanu trzeźwości kierujących, stosowania pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci. Sprawdzane są prawidłowości wykonywania manewrów, zwłaszcza manewrów wyprzedzania oraz stanu technicznego pojazdów, szczególnie pojazdów realizujących przewóz osób w ramach komunikacji zbiorowej.

Podkom.
Podkom. Jarosław Gnatowski foto: PR24/JW

Chyba każdy rodzic myśli o bezpieczeństwie swoich dzieci, zwłaszcza przed dłuższą podróżą, kiedy dzieci może po raz pierwszy będą z dala od domu pod opieką osób trzecich. Chcemy, żeby nasze pociechy dojechały na wakacje całe i zdrowie, dlatego gość PR24 podkomisarz Jarosław Gnatowski , Funkcjonariusz Biura Prewencji i Ruchu Drogowego tłumaczył, żeby zawsze sprawdzać czy autokar i kierowcy są gotowi do drogi:

REKLAMA

- W momencie kiedy mamy jakiekolwiek zastrzeżenia, chociażby najmniejsze, to jak najbardziej trzeba to zweryfikować. Dobrym przykładem jest Warszawa, tutaj przy Torwarze wyznaczony jest punkt kontroli autokarów, tak jak w innych dużych miastach. Tam policjanci wraz z inspektorami transportu drogowego dokonują bardzo szczegółowych kontroli. Każdy rodzic może poprosić kierowcę o zgłoszenie się do takiego punktu i dokonanie kontroli przed podróżą. W wielu sytuacjach jest też tak, że patrole przyjeżdżają na miejsce wyznaczone przez rodziców, którzy prosili o interwencję. Chciałbym rodziców uspokoić, że każde takie zgłoszenie jest brane pod uwagę i nie zostanie pominięte. Oczywiście wydłuża to czas oczekiwania, bo takich autokarów w mieście jest do sprawdzenia bardzo dużo. Ale trzeba pamiętać, że te autokary są naprawdę w coraz lepszym stanie technicznym, proszę mi wierzyć, przewoźnik ma za dużo do stracenia. Jeżeli byłyby uwagi co do stanu technicznego, co do sposobu pracy kierowcy, przekroczenia godzin pracy - to są solidne i wysokie kary

Rozpoczęcie wakacji to czas wzmożonej pracy policjantów nie tylko na drogach, ale również na wodzie. Wiele osób na najpopularniejszych akwenach spotka policjantów z ogniw wodnych. Policjanci z ogniw wodnych zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla wypoczywających nad wodą jest brawura i lekceważenie żywiołu jakim jest woda. Dlatego dyscyplinują nieostrożnych użytkowników skuterów wodnych, kontrolują wyposażenie jachtów wyruszających z marin, sprawdzają trzeźwość sterników, zwracają uwagę na bezpieczeństwo turystów korzystających z kąpielisk na plażach.

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej