W grupie siła

Z badań socjologa dr. Tomasza Sobierajskiego wynika, że Polacy lubią działać w grupie, bo przez to czują się pewniej, silniej i raźniej. Czy to prawda, że razem możemy więcej?

2013-08-07, 11:48

W grupie siła
. Foto: flickr/ Government Press Office (GPO)

Posłuchaj

07.08 dr Tomasz Sobierajski o tym, dlaczego Polacy lubią działać w grupie
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreśla Gość PR24, z punktu widzenia socjologii to bardzo pozytywne zjawisko świadczące o tym, że nie jesteśmy społeczeństwem złożonym z jednostek tylko z grup. Dodaje, że podczas zajęć na uczelni stara się uczyć młodych ludzi pracy w grupie, taka umiejętność jest bardzo ważna w przyszłej pracy.

- Czasami to dość trudne, ponieważ niektórzy studenci wcześniej nie nabyli tej umiejętności. Często zdarzają się grupy, w których jedna osoba pracuje za wszystkich, ale są też takie, których członkowie znakomicie dzielą między siebie zadania i współpracują. Grupa jest dla nas lustrem, możemy się  niej przejrzeć. Patrząc na innych, z którymi pracujemy możemy się bardzo dużo dowiedzieć o sobie, jak dogadujemy się z innymi ludźmi, czy oni nas słuchają, czy mamy coś do powiedzenia.

Praca w grupie ma wiele korzyści, jednak niektórzy wolą samodzielnie pracować tylko na swój sukces i sądzą, że zrobią wszystko najlepiej. Czasami niechęć do pracy grupowej wynikać może ze złych doświadczeń lub z ogólnych problemów komunikacyjnych i społecznych.

- Umiejętność tę powinniśmy wykształcać już od przedszkola. Dzieci, które mają rodzeństwo na co dzień muszą się dzielić i wykonywać zadania wspólnie, a jedynacy funkcjonowania w grupie powinni uczyć się w szkole. To dużo trudniejsze dla nauczyciela i wymaga większego zaangażowania, jednak praca zespołowa to umiejętność niezbędna nie tylko w przyszłej pracy, ale także w codziennym życiu – podkreśla dr Tomasz Sobierajski.

REKLAMA

PR24/Anna Mikołajewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej