Polska bez barier w turystyce
Ponad 14 procent Polaków dotkniętych jest niepełnosprawnością. Serwis „Zero Barier” to pierwsza tego typu inicjatywa stworzona z myślą o aktywnym wypoczynku niepełnosprawnych.
2013-08-20, 15:49
Posłuchaj
„Zero Barier” to serwis internetowy gromadzący prezentacje ciekawych miejsc, wirtualne spacery po polskich obiektach turystycznych, promocje i aktualności związane z ruchową aktywacją osób z różnego rodzaju dysfunkcjami. Przewodnik dostępny jest w Internecie, a już niedługo będzie go można nabyć w formie książkowej.
- Stworzyliśmy w Internecie miejsce, które ma skupiać osoby zainteresowane aktywnym wypoczynkiem i podróżowaniem. Chcemy edukować, skupiając się nie tylko na niepełnosprawnych, ale ogólnie na wszystkich, którzy chcą poznać ciekawe miejsca, a także wspólnie organizować wycieczki i integrować się – mówi Maciej Niepogodziński z Fundacji Zero Barier.
W Polsce infrastruktura dostosowana do osób niepełnosprawnych wciąż się rozwija. Poza likwidacją barier architektonicznych dla osób poruszających się na wózku, muzea od bardzo dawna prowadzą różne formy edukacyjne dla osób niewidomych, porozumiewających się językiem migowym oraz z dysfunkcjami psychicznymi.
- Muzea to małe laboratoria współpracy społecznej, które dziś bardzo się zmieniają. Dobre współczesne muzeum jest zindywidualizowane. Na przykład w Centrum Nauki Kopernik mamy do czynienia z edukacja poprzez doświadczenie. Przychodzą tam dorośli, osoby niepełnosprawne, dzieci, a także osoby starsze – mówi prof. Dorota Folga-Januszewska, z Międzynarodowej Rady Muzeów.
REKLAMA
PR24/Anna Mikołajewska
REKLAMA