Niezwykłe odkrycie w Tatrach. Tego motyla wcześniej tu nie widziano

Nietypowy dla Tatr gatunek motyla zaobserwował pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) Jarosław Wenta.

2013-08-21, 12:55

Niezwykłe odkrycie w Tatrach. Tego motyla wcześniej tu nie widziano
Pokłonnik kamilla (Limenitis camilla). Foto: Holger Gröschl/Wikimedia Commons/CC

Jak tłumaczy Jarosław Wenta z TPN, do odkrycia doszło przypadkowo. Mężczyzna był na początku sierpnia nad Toporowym Stawem, by sprawdzić, jakie pokazały się ważki. W pewnej chwili zauważył pokłonnika kamilla (Limenitis camilla) - nietypowy dla Tatr gatunek motyla dziennego.
- Dosłownie godzinę później ujrzałem i sfotografowałem kolejny okaz w samym korycie Suchej Wody. Kilka dni później zrobiłem kolejne zdjęcie w Dolinie Bystrej. W sumie gatunek ten obserwowałem czterokrotnie w ciągu dwóch tygodni - powiedział Wenta.
Jak wyjaśnił, motyl ten może występować tam, gdzie rośnie wiciokrzew lub śnieguliczka, czyli pewien rodzaj krzewów. - Pokłonnik kamilla lubi miejsca w miarę ciepłe, lecz nie w pełni nasłonecznione. A takich miejsc jest sporo w otoczeniu Doliny Bystrej i Doliny Suchej Wody - dodał.
Wenta ocenił, że na podstawie jego kilku obserwacji trudno na razie oceniać wielkość populacji pokłonnika kamilla w Tatrzańskim Parku Narodowym, jednak pewne jest, że jest to populacja osiadła. Wskazuje na to samo rozproszenie miejsc obserwacji. Zdaniem Wenty nie są to motyle, które przypadkowo osiadły pod Tatrami.
Wenta stwierdził, że mogą być zasadniczo dwie przyczyny pojawienia się tego motyla na terenie TPN: ocieplenie klimatu i przebudowa drzewostanu. - W otoczeniu obu dolin drzewostan uległ przerzedzeniu m.in. za sprawą kornika, co sprawiło, że lubiane przez motyla suchodrzewy otrzymały nieco więcej światła słonecznego - wyjaśnił.
Pokłonnik kamilla w Polsce jest motylem dość pospolitym, ale w miejscach gdzie występuje nie jest gatunkiem licznym. Najbliższe od Tatr siedliskiem tych motyli są Pieniny Spiskie.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

PAP, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej